MS 2-MS 15. asır felsefesini MÖ 6-MS 2. asır felsefesinden ayıran temel farklar nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 18.07.2020 tarih ve 01:57 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. MS 2-MS 15. asır felsefesini MÖ 6-MS 2. asır felsefesinden ayıran temel farklar nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

MS 2-MS 15. yüzyıl felsefesini MÖ 6-MS 2. yüzyıl felsefesinden ayıran temel farklar nelerdir? Açıklayınız.

MÖ 6 yy. Ve MS 2.Yy’lardan yapılan felsefi akımlar ile MS2-MS15 yy’da felsefi düşünceler birbirinden oldukça farklıdır. Bu iki yüzyılları birbirinden tamamen ayıran muayyen düşünceler vardır. Bunların başında şunlar gelir:

MÖ 6 yy ile MS 2yy’da filozoflar tamamen doğa olayları, adamın kendini anlaması, bilgi ve mevcudiyet üzerinde daha çok durmaktadır. Genel olarak tabiat felsefesi ile uğraştıkları için onlar için ilk problemin kaynağı ise mevcudiyet olmaktadır. Varlığın ilk nedenini bulma çabası içine girmiş olan bu yüzyıldaki filozoflar ayrıca bilgi ve değer problemleri ile de ilgilenmişlerdir. Onlara gore evrenin kaynağıadamın yaşamının amacı nedir şeklinde soruları akla dayandırarak açıklamaya çalışmışlardır.MS 2-MS 15 asır felsefelerinde ise yukarıdaki yüzyıllara oranla fazlaca farklı felsefi düşüncede temel farklılıklar vardır. Bu yüzyılda filozoflar felsefi düşünceleri daha oldukca dini temel alarak ele almışlar. Rasyonel bir bakış açısı olan bu düşüncelerde, Tanrı temelli bir felsefeden oluşmaktadır. Çünkü bu devre filozoflarının birçoğu din adamı olmasından ötürü, meydana getirilen felsefi düşüncelerin temeli de dine dayandırılmıştır.

Anahtar Kelimeler : MS,2-MS,15.yüzyılfelsefesini,MÖ,6-MS,2.yüzyılfelsefesinden,ayıran,temel,farklar,nelerdir?,Açıklayınız. ..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar