Mutluluk, ölçülebilir mi?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 24.06.2020 tarih ve 23:12 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Mutluluk, ölçülebilir mi?

makale içerik

Mutluluk, ölçülebilir mi?
Kısa Linki Kopyala

Mutluluk, ölçülebilir mi? Yorumlayınız.

Mutluluk soyut bir kavramdır ve bilindiği üzere soyut kavramları kesin bir şekilde ölçmek mümkün değildir. Ancak bilimsel bazı yöntemler kullanılarak insanların mutlulukla ilgili hisleri ve düşünceleri öğrenilebilir. Mutluluk ölçümleri için genellikle anketler hazırlanır ve insanların sorulara verdiği cevaplar analiz edilerek bir sonuca bağlanır.

Evet bu bir ölçme yöntemidir ve bu şekilde mutluluk ölçülmüş olur. Ancak gerçekten mutluluk ölmüş mü oluyor? Bu soruya evet ölçülmüş diyenlerin yanında hayır ölçülmemiştir diyenler de çıkabilir. Bu şekilde yapılan bir ölçme ile sadece insanların mutlu olup olmadıkları tespit edilebilir. Peki insanların kendi beyanları dışında hissettikleri mutluluğun derecesini nasıl belirleyeceğiz? İşte asıl nokta budur.

 

Mutluluk hissi ve psikolojik bir duygudur. Bazı psikolojik testler yardımıyla insanın ruh dünyasında ki bazı duyguların varlığı veya yokluğu bilinebilir. Ancak u duyguların tam olarak derecesinin nesnel bir şekilde ölçülmesi mümkün değildir.

Dünya genelinde yapılan tüm araştırmalar, insanların yaşam şartlarına, sosyo-ekonomik statülerine ve etik değerlerine bakılarak toplumların mutluluk endekslerini belirlemektedir. Fakat kişilerin karşılarına çıkan olaylara farklı tepkiler verdiği ve insanoğlunun duygusal yapısı gereği değişken bir varlık olduğu unutulmakta. Bu nedenle paylaşılan mutluluk endekslerinin ne kadar doğru olduğu da tartışılabilir.

Bu nedenle benim görüşüme göre gerçek anlamda mutluluk ölçümü nün yapılması mümkün değildir. Ancak nesnel bir cevap bulunabilir. Evet mutluyum, hayır mutlu değilim gibi.

Anahtar Kelimeler : Mutluluk,,ölçülebilir,mi?,Yorumlayınız. Mutluluk,soyut,bir,kavramdır,ve,bilindiği,üzere,soyut,kavramları,kesin,bir,şekilde,ölçmek,mü..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar