Ölümden sonra hayatın olup olmadığı sadece akla dayanarak açıklanabilir mi?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.06.2020 tarih ve 00:38 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Ölümden sonra hayatın olup olmadığı sadece akla dayanarak açıklanabilir mi?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Ölümden sonra hayatın olup olmadığı sadece akla dayanarak açıklanabilir mi? Tartışınız.

Ölümden sonra hayatın olup olmadığına dair hem dinin bununla beraber felsefenin farklı görüşleri vardır. Birçok felsefeci ruhun varlığı problemi hakkında görüşler bildirmiş ve bazıları ruhun varlığını getirdikleri delillerle kabul etmemiştir. Bunun yanında ruh ve bedenin ayrılmaz olduğunu savunan filozoflar da kendi görüşlerini bildirmiştir.

Dünyadaki çoğu din ölümden sonrasında hayatın devamı olduğunu ve bu dünyanın bir yalandan ibaret olduğunu gerçek yaşamın aslına bakarsak ölümden sonrasında başlayacağını savunur. Bu görüşlerini savunurken de ellerinde bulunan kutsal kitapları referans alırlar.

 

En kati ve tartışmasız olan İslam dini ölümden sonra yaşamın varlığına dair birçok deliller göstermektedir. Bu delilerin kaynağını da ayet ve hadisler ışığında sunar. Aynı zamanda islam dininde ölümden sonraki hayata inanmak imanın şartlarından biri olarak kabul edilir.

İnanç ilkin kalple hissedilir ve akıl da bunu onay eder. Bu biçimde bakıldığın da evet ölümden sonraki yaşam akla dayanarak açıklanır. Ancak ilmi verilere baktığımızda aklın lider olduğu birçok ilmi araştırmayla ölümden sonraki hayatı ispatlayan bir veriye hemen hemen ulaşılamamıştır.

Anahtar Kelimeler : Ölümden,sonra,hayatın,olup,olmadığı,sadece,akla,dayanarak,açıklanabilir,mi?,Tartışınız. Ölümden,sonra,hayatın,olup,olmadığına,dair,hem,dinin,bununla,beraber,fel..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar