Patristik felsefe ile skolastik felsefe arasındaki temel farklar nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 18.07.2020 tarih ve 01:56 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Patristik felsefe ile skolastik felsefe arasındaki temel farklar nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Patristik felsefe MÖ 8 yüzyıla kadar sürmüş, skolastik felsefe ise 8. Yy. Başlayarak 15. Yüzyıla kadar devam etmiştir. Patristik felsefenin temel düşünceyi oluşturan alt yapısı kilise babalarının düşüncelerinden oluşur. Bunun başlıca nedeni ise o dönemde yaşamış olan filozofların din görevlisi olmasından dolayıdır. Bundan ötürü da düşüncelerde inancın yeri oldukca yüksektir ve temeli de inanca bağlıdır. Hatta patristik felsefe inancında akıl bir yere kadar geldiğini, akılla çözülemeyen durumlarda ise inancın üstünlüğüne başvurulmuştur. Yani aklın ilk şartı olarak iman görülmüştür.Skolastik felsefe ise iman ve akıl ikilemine farklı bir görüş açısı getirilmiştir. Bu dönemde inanç tabi ki ortadan kaldırılmamış fakat iman akıl ikileminde aklın önemi daha oldukca artmaktadır. Yani inancın temellerini aklın yardımıyla daha sistematik hale getirilmeye çalışılmış. Bu dönemin meşhur filozofları olan Aristoteles, Platon, Aquinolu Thomas, Ochamlı William düşüncelerinde akıl-iman ikilemi üstünde durmuşlardır. Sonuç olarak bu dönemin patristik felsefe döneminden ayrılan önemli unsurları din ve felsefinin birbirinden ayrılmaya çalışılması ve dinin var olan kalıplaşmış temellerini akıl sayesinde açıklanmaya çalışılmasına çaba edilmiştir.

Anahtar Kelimeler : Patristik,felsefe,MÖ,8,yüzyıla,kadar,sürmüş,,skolastik,felsefe,ise,8.,Yy.,Başlayarak,15.,Yüzyıla,kadar,devam,etmiştir.,Patristik,felsefenin,temel,düşünceyi

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar