Pozitif bilimlerin gelişimi diyalektik materyalizm düşüncesini nasıl etkilemiş olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 14.06.2020 tarih ve 21:47 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Pozitif bilimlerin gelişimi diyalektik materyalizm düşüncesini nasıl etkilemiş olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Diyalektik, toplumu ve doğayı düşünmenin ve yorumlamanın bir yöntemidir. Evrene bakış açısı ise her şeyin sürekli olarak bir değişim ve akış halinde olduğu yönündedir. Ancak buradaki hareketin değişimin bir çelişki içinde olduğunu savunarak diyalektinin “çelişkinin mantığı” olarak kabul eder.

 

Materyalizm ise varlığın temeli olarak maddeyi kabul eden anlayışın ortak adıdır. Materyalizm, ilk Çağdan itibaren maddenin varlığa temel oluşunu farklı görüşler bildirerek açıklamıştır. Diyalektik materyalizmin öncüleri Karl Marx ve Engels’tır. Engles’ın bilimsel verileri kullanarak doğayı açıklarken Marx toplumsal değişimlerin üzerinde durmuştur.

 

20.yüzyıl felsefi akımlarından biri olan diyalektik materyalizm sürekli değişimi ve yenilenmeyi savunduğu için pozitif bilimlerin gelişiminde katkısı büyüktür. Böylece toplum ve doğa hakkında daha somut veriler elde edilerek daha sonra yapılacak bilimsel araştırmalarında önünü açmıştır.

Anahtar Kelimeler : Diyalektik,,toplumu,ve,doğayı,düşünmenin,ve,yorumlamanın,bir,yöntemidir.,Evrene,bakış,açısı,ise,her,şeyin,sürekli,olarak,bir,değişim,ve,akış,halinde,olduğu,yönü..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar