Rönesans’ın bilim ve bilim felsefesi açısından önemi nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 15.07.2020 tarih ve 23:38 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Rönesans’ın bilim ve bilim felsefesi açısından önemi nedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Rönesans’ın bilim ve bilim felsefesi açısından önemi nedir? Açıklayınız.

 

15. Ve 17. Yüzyıllar bilim ve ilmi yöntemin geliştiği bir dönemdir. Bilimsel metot aşamalarından olan gözlem, deney, hipotez ve matematiksel hesaplamalar bilimin metot kazanmasını hızlandırmıştır. Özellikle Rönesans döneminde astronomi ve anatomi konusunda fazlaca ciddi kazanımlar elde edilmiştir. Yapılan kontrolü deneyler sayesinde özellikle fizik alanında bilimsel hesaplamaların yapılması kolaylaşmıştır. Ayrıca geçici izahat modeli olan hipotezlerin doğrulanmasını da oldukca kolaylaştırmıştır. Böylece gözlem, kontrollü deneyler ve hipotez sonrası meydana getirilen matematiksel hesaplamalar yardımıyla ilmi bilginin güvenirliği oluşmuştur.

 

Bu nedenle 17.yüzyıl düşünürlerinden F.Bacon, bilginin güç için olduğunu ve tabiat bilgisine ulaşmanın en emin yolunun bilim bulunduğunu belirtmiştir. Rönesans döneminde de bütün alanlarda gerçekleşen reform hareketleri ilmi araştırmaları hızlandırmış ve daha ilkin yapılan tüm çalışmaların yeniden test edilip güvenilir bir şekilde yine incelenmesini sağlamıştır.

 

Rönesans döneminde başta matematik, astronomi, fizik, kimya, biyoloji tıp ve birçok alanda ilmi çalışmalar hızlanmış ve ilmi yöntemler daha çok kullanılmaya başlamıştır. Ayrıca Rönesans sürecinin en dikkat çekici özelliği matbaanın kullanılması ile birçok yazılı eserin basılmasını sağlamıştır. Bununla birlikte pusula ve barutun kullanılması yeniden Rönesans döneminde yaygınlaşmış ve böylece ilmi gelişmeler hız kazanarak ilkin Avrupa’da ondan sonra dünyada büyük yankı uyandırmıştır.

Anahtar Kelimeler : Rönesans’ın,bilim,ve,bilim,felsefesi,açısından,önemi,nedir?,Açıklayınız. 15.,Ve,17.,Yüzyıllar,bilim,ve,ilmi,yöntemin,geliştiği,bir..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar