Rönesans’ta birçok felsefi ve bilimsel gelişmelere karşı gösterilen direncin sebepleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.07.2020 tarih ve 02:45 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Rönesans’ta birçok felsefi ve bilimsel gelişmelere karşı gösterilen direncin sebepleri nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Rönesans’ta birçok felsefi ve ilmi gelişmelere karşı yayınlanan direncin nedenleri nelerdir? Açıklayınız.

 

Rönesans, bilindiği suretiyle Ortaçağın benimsediği birçok kavram ve yöntemlerin sorgulandığı ve yeni yöntemlerle bilimsel gelişmelerin yaşandığı dönemdir. Ortaçağ’ın en bariz karakteristik özelliklerinden biri yeniliklere karşı duyulan korkudur. Bu nedenle birçok alanda yapılan değişimler ve yeniliklere karşı ilk zamanlar sosyal bir karşı çıkış yaşanmıştır. Ancak Rönesans’ daha ilkin yapılan devrimlerden ayıran en mühim özellik daha hoşgörülü bir biçimde geçişin gerçekleşmesidir.

 

Rönesans’la birlikte en büyük ve etkileyici değişiklik bilim alanında gerçekleşmiştir. Bu gelişmeler adeta bir inkilap niteliği taşır. Rönesans adete bir yenilenme ve yine doğuş hareketi olarak birçok insanı başta korkutsa da meydana getirilen yenilikler inşaların karşısına sık sık sunuldukça bunlara alışmışlar ve hatta daha sonraları tüm bu yeniliklerden hoşlanmışlardır.

 

Rönesans’a karşı halkın ilk başta karşı çıkmaları ve zor kabullenmelerinin bir diğer nedeni de o denemde Hristiyan din adamlarının halkın üstündeki büyük bir etkiye haiz olmasıdır. Ortaçağ daha çok Tanrısal buyrukların mühim olduğu ve kilisenin toplum üstündeki tesirinin en yoğun hissedildiği bir dönemdir. Din adamlarının halkın üzerindeki baskı ve otoritesi de bu zamanda fazlaca fazladır. Bu nedenle insanların geleneksel ve dinsel öğretilerden derhal vazgeçmeleri kolay olmamıştır.

Anahtar Kelimeler : Rönesans’ta,birçok,felsefi,ve,ilmi,gelişmelere,karşı,yayınlanan,direncin,nedenleri,nelerdir?,Açıklayınız. Rönesans,,bilindiği,suretiyle,Orta..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar