Sanatçının hayat görüşü bize uymasa bile eserini ön yargısız olarak beğenebilir miyiz?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 13.06.2020 tarih ve 00:55 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Sanatçının hayat görüşü bize uymasa bile eserini ön yargısız olarak beğenebilir miyiz?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Sanatçının hayat görüşü bize uymasa bile eserini ön yargısız olarak beğenebilir miyiz? 

 

Sanat birçok etkinlilerin dışında çok hızlı değişebilen bir alandır. Şimdiye kadar meydana gelmiş sanat akımları da bunun en iyi göstergelerinden biridir. Sanatçılar, değişik dönemlerde farklı tarzlarda eserler vermişler ve sanatlarını farklı boyutlara taşımışlardır. Bir sanat eseri genellikle sanatçının duygu ve düşüncesini, hayat görüşünü, hayatı ve evreni kendi bakış açısından değerlendirdiği izleri taşımaktadır. Böylece sanatçının inanç ve hayalleri de sanat eseri üzerinde bir form kazanır.

 

Sanat eseri, esere yönelen kişilerce başka başka anlamlar kazanır ve esere olan bakış açısı kişiden kişiye değişikli gösterir. Sanat eseri aslında sanatçı ile ürün arasında bir köprü görevini yerine getirmektedir.

 

Yapılan tüm sanat eserleri ve hala devam eden sanatsal faaliyetlere baktığımızda bir sanat eserini değerlendirmek için onu yapan sanatçının hayat görüşüne bakmak tamamen yanlış olacaktır. Bu bazı durumlarda geçerli olsa da genel baktığımızda sanat eseri belli bir emek verilerek yapılmış ürünlerdir. Eğer kendi güzellik algımızla beğeneceğimiz bu sanat eserini sanatçının kişisel görüşleri bizi asla etkilememelidir. Bu sanata ve sanatçıya verilebilecek en büyük değerlerden biridir.

Anahtar Kelimeler : Sanatçının,hayat,görüşü,bize,uymasa,bile,eserini,ön,yargısız,olarak,beğenebilir,miyiz? Sanat,birçok,etkinlilerin,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar