Sanatsal bir ürün fayda sağlar mı? Fayda sağlarsa sanatsal niteliğini yitirmiş olur mu?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 13.06.2020 tarih ve 00:53 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Sanatsal bir ürün fayda sağlar mı? Fayda sağlarsa sanatsal niteliğini yitirmiş olur mu?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Sanatsal bir ürün fayda sağlar mı? Fayda sağlarsa sanatsal niteliğini yitirmiş olur mu? 

 

Sanat, insanın güzellik karşısında duyduğu hayranlığı ve heyecanı farklı teknikler kullanarak dışa vurumdur. İlk çağdan itibaren özellikle resim sanatının insanlar tarafından önemsediği görülür. Eski mağara duvarlarındaki hayvan ve diğer çizimler de bunun en güzel göstergesidir.

 

Sanatçı, yarattığı sanat eserini kendi bakış açısıyla ve o anki ruh haliyle tasarlayarak ortaya çıkarır. Sanatçı, sanat eserini yaparken sadece kendi iç dünyasını ve sanat eserini oluştururken kendi beğenilerini ortaya koyar. Bu tür bir sanat “güzel sanatlar” olarak nitelendirilir ve bu tür sanatsal faaliyetlerde insanlara faydalı olup olmayacağı pek düşünülmez. Örneğin, doğadaki tüm güzellikleri canlandıran bir resim veya kendi yaşanmışlıkların sözlere dökülerek bir şarkının oluşması gibi. Bu türün sanatsal ürünlerin ilk hedefi insanları fayda sağlamak olmasa da yine de bu sanat eserleri insanların entelektüel bakış açılarına hitap eder.

 

Birde “yararlı sanatlar” dediğimiz sanat türü vardır. Özellikle ülkemizde geçmiş yıllarda daha fazla üretilen bu sanat eserleri; kilim dokuma, ağaç oyma, bakırcılık, demircilik, gümüş, kılıç vb. savunma aletlerinin adeta bir sanat eseri niteliği taşıyan bu yapıtlar insanların faydası için tasarlanmış sanat eserleri arasında sayılabilir. Her ne kadar üzerlerindeki ince nüanslar ve şaheser işlemler olsa da geçmişte insanların bazı ihtiyaçlarını karşılamıştır. Aslında bu tür eserlerle uğraşan kişilere daha çok “zanaatkar” denilse de yaptıkları eserlere baktığımızda aslında bir sanat eseri olduğunu görürüz.

 

Bu nedenle bence birçok sanat esri inşalara fayda sağlamaktadır. Bu faydayı sağlarken de sanat eseri olması niteliğini kaybetmez.

Anahtar Kelimeler : Sanatsal,bir,ürün,fayda,sağlar,mı?,Fayda,sağlarsa,sanatsal,niteliğini,yitirmiş,olur,mu? Sanat,,insanın,güzellik,karşısında,duyduğu,h..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar