Şimdiki An ne anlama gelir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 12.06.2020 tarih ve 02:36 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Şimdiki An ne anlama gelir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Şimdiki an’ın ne anlama geldiğini açıklıyoruz.

“Şimdiki an” dediğimiz zaman halen yaşadığımız zaman dilimi ve ne öncesi ne de sonrası olan an anlamına gelir. Yani halen süren bir oluş, hareket ve eylemdir. Şimdiki an, halen yapılmakta olan bir işin devam edip sona ermesi gibi de düşünülebilir. Bu tanımlar Türkçe dil bilgisinde olan şimdiki zaman kavramının açıklamalarıdır.

 

Ancak “şimdiki an” a farklı bir bakış açısıyla bakıldığında karşımıza şunlarda çıkabilir. “Şimdiki An” aslında yaşanan ve biten bir zamandır. Nefes aldık ve geçti, bir kitabı okumaya başlamak veya yemek yemek gibi şimdiki an da yapılanlar durağan bir zaman dilimi olarak düşünülemez. Yaptık ve geçti, burada yapılan eylemlerin şimdiki an gibi değerlendiremeyiz. Şimdiki an sürekli geçişken ve durağan değildir.

 

Aslında şöyle de düşünebiliriz. Biz her an her saniye “şimdiki an”ın içindeyiz ve her an sürekli geçmektedir. Bu nedenle şimdiki an denildiğinde tam olarak bir zaman dilimi veya süre söylemek mümkün olmaz.

Anahtar Kelimeler : Şimdiki,an’ın,ne,anlama,geldiğini,açıklıyoruz. “Şimdiki,an”,dediğimiz,zaman,halen,yaşadığımız,zaman,dilimi,ve,ne,öncesi,ne,de,sonrası,olan,a..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar