Sosyoekonomik ve kültürel çevre benzeştiği ölçüde insanların beğenileri de benzer olabilir mi?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 24.06.2020 tarih ve 23:09 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Sosyoekonomik ve kültürel çevre benzeştiği ölçüde insanların beğenileri de benzer olabilir mi?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Sosyoekonomik ve kültürel çevre benzeştiği ölçüde insanların beğenileri de benzer olabilir mi? Tartışınız.

Sanatsal beğeniler her döneme ve çağa göre farklılık gösterir. Ancak yıllarca önce kalem alınmış bir tiyatro eseri veya müzik parçası günümüzde de hala beğenilebilir. Beğeniler insanların güzellik algılarıyla ilgili olsa da yaşadıkları çevre ve toplumda bu beğenileri zaman zaman etkileyebilir.

 

Kişilerin sanata bakış açılarının farklı olmasının bazı nedenleri vardır. Bu nedenler arasında, yaşadıkları ülkenin kültürü, gelenek ve görenekler, sosyoekonomik durum, dini inançlar vb. durumlar gösterilebilir. Tüm bu değerler insanların beğenilerini etkileyebildiği gibi bazı durumlarda da etkileyemez. Çünkü “güzel” kavramı kişiden kişiye değişebilir. Aynı kültürde ve aynı ülkede yaşasalar bile kişilerin hayal dünyalarının aynı olması beklenemez.

 

Sosyoekonomik ve kültürel çevre benzeştiğinde az da olsa insanların beğenileri birbirine yakın olabilir. Ancak toplumun geneli için bunu söylemek bence doğru olmaz. Güzel bir söz vardır, “renkler ve zevkler tartışılmaz “diye. İşte tam da bu noktada tüm insanların beğenileri az da olsa benzer olabilir ama aynısı olamaz.

Anahtar Kelimeler : Sosyoekonomik,ve,kültürel,çevre,benzeştiği,ölçüde,insanların,beğenileri,de,benzer,olabilir,mi?,Tartışınız. Sanatsal,beğeniler,her,dö..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar