T. Mengüşoğlu’nun “İnsan Felsefesi” adlı eserinde kültür varlığı olarak nitelendirdiği insanın kendine ait özellikleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 14.06.2020 tarih ve 17:07 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. T. Mengüşoğlu’nun “İnsan Felsefesi” adlı eserinde kültür varlığı olarak nitelendirdiği insanın kendine ait özellikleri nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

T. Mengüşoğlu’nun “İnsan Felsefesi” adlı eserinde, her ulusu kendine özgü bir yaşantısı bir kültürü, sanatı, değer yargıları ve dilinin olduğundan bahsetmiştir. Her millet kendine has sanat eserleri ortaya çıkarır. Bu nedenle Alman sanatı, Fransız sanatı, Hint, Çin, İngiliz veya Türk sanatı olarak nitelendirilir.

T. Mengüşoğlu’na göre bu sanatların aralarındaki farklar farklı millet olmalarından dolayı değil insanın sanatla uğraşan bir varlık olmasından dolayıdır. Bu nedenle Mengüşoğlu dilinde aynı bu şekilde insana özgü bir konuşma tarzı olduğunu savunur. Ona göre diller her millette farklıdır ancak burada dillerin farklı olması önemli değildir. Önemli olan insanın konuşan bir varlık olması ve bunu dil ile gerçekleştirmesidir.

T. Mengüşoğlu’nun kültür varlığı olarak tanımladığı insanın kendine has özellikleri arasında; sanatın, dilin, tarihin, bilginin ve tarihsellik olduğunu savunur. Ona göre insanların farklı kültür çevrelerinde olmaları ve farklı ırk özelliklerine sahip olmaları kendine has özelliklerinde rol oynamamaktadır.

Anahtar Kelimeler : T.,Mengüşoğlu’nun,“İnsan,Felsefesi”,adlı,eserinde,,her,ulusu,kendine,özgü,bir,yaşantısı,bir,kültürü,,sanatı,,değer,yargıları,ve,dilinin,olduğundan,ba..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar