Tanrı’nın varlığıyla ilgili farklı görüşlerin ortaya çıkmasının nedenleri neler olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.06.2020 tarih ve 21:58 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Tanrı’nın varlığıyla ilgili farklı görüşlerin ortaya çıkmasının nedenleri neler olabilir?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Tanrının varlığıyla alakalı farklı görüşlerin ortaya çıkmasının nedenleri neler olabilir? Tartışınız.

Geçmişten günümüze kadar tüm dünyada temel amacı iman olan birbirinden farklı din ve inanç sistemleri bulunmaktadır. Her inanç yapısını incelediğimizde kendine özgü fikir, öğreti, alışkanlıklar, inanışlar, kabullenmeler ve ibadetler vardır. Yaşam ve ölüm sonrası hayatın nasıl olacağına dair bilgiler veren dinler ve camia yaşantısını düzenleyen inanışlar her çağda görülmüştür.

Din Felsefesinde Tanrı’nın varlığı veya yokluğu açısından muhtelif tartışmalar yapılmaktadır. Bu tartışmaların odağında şu sorulara cevap aranır. Tanrı’nın varlığı kanıtlanabilir mi?,Tanrı inancı biz insanlara daha sonra mı yoksa Tanrı tarafınca mı verilmiştir? ,Tanrı evrene iyi mi müdahale eder?

 

Aslında Tanrı’nın varlığı ile alakalı tartışmalar daha çok “Bilgi Felsefesi” tarafından ele alınmaktadır. Bu nedenle Tanrı’nın varlığı yada yokluğu açısından öne sürülen görüşlerin verdiği delillerin geçerliliği araştırılır. Burada yayınlanan deliller aklın merkezinde oluşturulmuş delillerdir.

Bunun dışında Tanrı’nın varlığı yada yokluğunu savunan sadece hiçbir kanıt gösteremeyen inanışlarda vardır. Felsefi bakış açısı içinde sorgulayan ve araştıran insanoğlu aklını ve duygularını kullanarak bu ileri sürülen görüşleri kabul ederler. Çünkü hem felsefede aynı zamanda Dinde akıl ön plandadır.

Aklını ve kalbini kullananlar bu evrenin yüce bir yaratıcı tarafınca var edildiği gerçeğini derhal kabul ederler. Onlar için en önemli kanıt insanın doğum serüvenidir.

Anahtar Kelimeler : Tanrının,varlığıyla,alakalı,farklı,görüşlerin,ortaya,çıkmasının,nedenleri,neler,olabilir?,Tartışınız. Geçmişten,günümüze,kadar,tüm,dünyada..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar