Teknoloji alanındaki yapay zeka çalışmaları felsefeyi etkileyebilir mi?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.06.2020 tarih ve 00:28 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Teknoloji alanındaki yapay zeka çalışmaları felsefeyi etkileyebilir mi?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Teknoloji alanındaki “yapay zekâ” emek harcamaları felsefeyi etkileyebilir mi?

 

Yapay zeka, insanlar tarafınca komple gerçeklikle alakası olmadan geliştirilen ve insan şeklinde davranışlarda bulunması için kodlanmış ve robotikleştirilmiş makinelerin bir ürünüdür. Robot olarak tasarlanan bu makineler insan gibi görme, hissetme ve karar verme gibi şeyleri gerçekleştirir. Yapay zekâ emekleri hızla gelişen teknolojinin ilerlemesiyle hız kazanmış birçok alanda kullanılan makineler üretilmiştir. Bilgisayar ağ sisteminden ve belli programlar kullanılarak yapılan bu robot makineler insanoğlunun hizmetine sunulmuştur.

 

Yapay zekâ hem makine öğrenmesi bununla beraber derin öğrenme olarak iki biçimde karşımıza çıkar. Bizi burada ilgilendiren derin öğrenme kavramıdır. Derin öğrenmede birtakım sinir uçları da kullanılarak beynin yapısından işlevinden yararlanılarak bir makine öğrenimidir.

Yapay zekanın şimdiye kadar geldiği nokta da, kendisini geliştiren insandan bağımsız olarak karar alma ve düşünce üretmedir. Ancak yine de bir insan tarafından tüm bilgiler yüklenmekte ve olan bilgileri tarayarak bir düşünce oluşturmaktadır.

Bu nedenle benim görüşüme bakılırsa yapay zekâ emek harcamaları ne boyutlarda olursa olsun bir insan şeklinde derin fikir ufkuna kavuşamaz ve felsefeye oldukça fazla katkıda bulunamaz.

Anahtar Kelimeler : Teknoloji,alanındaki,“yapay,zekâ”,emek,harcamaları,felsefeyi,etkileyebilir,mi? Yapay,zeka,,insanlar,tarafınca,komple,gerçeklikle,alakası,olmadan,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar