Tercih çoğunlukta olan hastalardan mı yoksa dirimsel tehlikesi olan hastadan yana mı kullanılmalıdır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.07.2020 tarih ve 02:26 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Tercih çoğunlukta olan hastalardan mı yoksa dirimsel tehlikesi olan hastadan yana mı kullanılmalıdır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Tercih çoğunlukta olan hastalardan mı yoksa yaşamsal tehlikesi olan hastadan yana mı kullanılmalıdır? Yorumlayınız.

Bence hayati tehlikesi olan hastadan yana kullanılmalıdır. Çünkü şayet o hastaya müdahale edilmezse yaşamını kaybedecek ve bunun sorumlusu da bu duruma müsaade edenler olacaktır. Burada bir ahlaki ikilem yaşanabilir. Hastanenin maddi gücünün kısıtlı olması veya öteki hastaların sayısının fazla olması toplum yararına gibi gözükebilir. Ancak bir adamın yaşamı bence daha önemlidir. Bir bireyin göz bakılırsa gore ölüme terkedilmesi hiç ahlaki bir konum değildir. Ayrıca ölümün geri dönüşü yoktur. Ölmüş bir insanı geri getiremezsiniz ama ölüm tehlikesi olmayan bir hastayı bir kaç saat daha geç muayene etseniz herhangi birşey kaybetmezsiniz.

 

Felsefede kullanılan etik eylemi de düşünürsek, karşı karşıya kaldığımız bir vakada seçim yapmamız isteniyorsa en iyi en doğruyu tercih etmemiz gerekir. Burada öncelikle niyet önemlidir ve meydana getirilen tercihte en iyiyi, en hakikatı ve sağlanacak yararın düşünülmesi gerekir. Bu durumu günümüz hastanelerinde düşünürsek acil servislere baktığımızda durumu en kritik hastalar her vakit öncelikli durumdadır. Bu nedenle benim düşüncem yaşamsal tehlikesi olan hastaya ilk ilkin müdahale edilmesi ve iyileştirilmesidir.

Anahtar Kelimeler : Tercih,çoğunlukta,olan,hastalardan,mı,yoksa,yaşamsal,tehlikesi,olan,hastadan,yana,mı,kullanılmalıdır?,Yorumlayınız. Bence,hayati,tehlikesi,olan,hastadan,yana,kullanılmalıdır.,&Cced..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar