Toplumsal değişimler felsefeyi nasıl etkileyebilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.07.2020 tarih ve 02:28 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Toplumsal değişimler felsefeyi nasıl etkileyebilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Toplumsal değişimler felsefeyi iyi mi etkileyebilir?

Toplumsal değişim dediğimiz zaman akla ilk iki kavram vardır. Bunlar, büyüme ve ilerlemedir. Çağlar boyunca insanoğlu bu kavramlardan kaçamamış değişik alanlarda çıkan felsefi ve sosyolojik disiplinlerden etkilenmiştir. 18. Ve 19. Yüzyıllar felsefi alanda hem bireysel hem de sosyal olarak aydınlanmanın yaşandığı seneler olmuştur. Bu dönemde yaşayan düşünürler aklı ön planda tutmuş ve inanları aydınlatma çalışmalarında bulunmuşlardır. Aydınlanma görüşüne göre, insanların akıllarını kullanarak tüm sorunlarından kurtulacağı tezi savunulmuştur.

 

18. Ve 19. Yüzyıllarda yaşanmış olan bütün bu gelişmeler sayesinde bilim ve sanayide de köklü atılımlar gerçekleşmiştir. İnsanın doğaya bakış açısını değiştirerek ekonomik temelli sosyal yapılar meydana getirilmiştir. Bu yeni durum ile birlikte toplumda yeni yaşam kültürleri meydana gelmiş ve yeni toplumsal sınıflar oluşmuştur. Bu durum bununla beraber insanların özgürlük arayışını da etkileyerek yeni arayışlar içine girmesini sağlamıştır.

Tüm bu yaşananlar naturel olarak felsefeye yeni arayışlar getirmiş ve farklı görüşlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Özellikle insan ve toplum üstüne yeni seka ve düşüncelerin doğması hep bu zamanda gerçekleşmiştir.

 

Ayrıca sanayi ve endüstri alanında gerçekleşen yenilikler yeni düşüncelerin ve yeni düşünce akımlarının şekillenmesini kolaylaştırmıştır. Yeni düşünce akımları ancak felsefe alanında olmamış aynı paralelde sosyolojik yeni düşüncelerinde doğmasına zemin hazırlamıştır.

Anahtar Kelimeler : Toplumsal,değişimler,felsefeyi,iyi,mi,etkileyebilir? Toplumsal,değişim,dediğimiz,zaman,akla,ilk,iki,kavram,vardır.,Bunlar,,büyüme,ve,ilerlemedir.,Çağlar,boyunca,insanoğlu..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar