Tüm şiirleri bilgisayara yükleyip ,bilgisayardan bir şiir üretmesini istersek oluşan bu şiir sanat olarak kabul edilebilir mi?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 15.06.2020 tarih ve 00:51 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Tüm şiirleri bilgisayara yükleyip ,bilgisayardan bir şiir üretmesini istersek oluşan bu şiir sanat olarak kabul edilebilir mi?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Sanat, insanın hayran olduğu tüm güzellikleri yaratıcı bir etkinliktir. Sanatçı, yaptığı sanat eseri de kendi ruh dünyasının izlerini yansıtır. Bu nedenle sanatçının farklı dönemlerde yatığı eserlerde birbirinden oldukça farklı olabilir. Sanatın tüm alanları hep duygusallıktan etkileniş ve sanatçının tüm duygularını, düşüncelerini ve dünya görüşünü yapıtlarında sergilemişledir.

 

Sanat sürekli gelişen ve kendini yenileyen bir alandır. Bu nedenle sanatçı da yerinde saymaz, her yaptığı esre bir sonra daha güzelini oluşturmak için bir başlangıç olur. Sanatçı tamamen kendi bakış açsıyla evreni ve dünyayı yorumlayan eserler ortaya koyar.

Dolayısıyla bilgisayara yüklenmiş olan tüm bilgiler istediğiniz kadar detaylı olursa olsun yeni sanat eseri ortaya koymak için yeterli değildir. Evet bilgisayar yeni bir metin ortaya çıkarabilir. Ancak bir eserin sanat eseri olabilmesi için duygulara da ihtiyacı vardır. Duygusuz bir şekilde oluşturulan hiçbir metin bence edebi bir metin olamaz. Bu nedenle benim düşünceme göre bilgisayarın yazdığı şiir kesinlikle sanat eseri olarak kabul edilemez.

Anahtar Kelimeler : Sanat,,insanın,hayran,olduğu,tüm,güzellikleri,yaratıcı,bir,etkinliktir.,Sanatçı,,yaptığı,sanat,eseri,de,kendi,ruh,dünyasının,izlerini,yansıtır.,Bu,nedenle,sanatçının,fa..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar