Yaşanan olaylar, insanların kendi varlığını sorgulamasında niçin bu kadar önemlidir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.06.2020 tarih ve 23:44 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Yaşanan olaylar, insanların kendi varlığını sorgulamasında niçin bu kadar önemlidir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Yaşanan olaylar, insanların kendi varlığını sorgulamasında niçin bu kadar önemlidir? Değerlendiriniz.

 

İnsanoğlu belli amaçlar ve idealler uğruna araştırır, sorgular, öğrenir ve yaşamış olduğu olaylara neden-niçin soruları arasında bir yanıt aramaya çalışır. Örneğin niçin savaştığını bilmeyen bir kişinin savaşı kazanma şeklinde net bir hedefi olamaz.

Buna günümüzden bir örnek verecek olursak Güney Doğu’da yaşanan terör olaylarında PKK taraftarları, kendilerine ifade edilen istiklal idealleri uğruna örgüte katılmış sadece gelinen noktada bir netice alınamamış olduğunu ayrım edince “neden bu oluşumun arasında olduğunu” anlamaya ve sorgulamaya çalışır. Çünkü ona söylenenlerle yüz yüze kaldığı vaziyet aynı değildir. Onun inandığı ve idealleri uğruna ölümü bile göze almış olduğu bu hareket onu kandırmış ve bir asla uğruna hem kendini hem ailesini bu bataklığa sürüklemiştir. Üstelik devletine de büyük bir ihanet içindedir.

 

Bu şahıs yaşadığı ve deneyim etmiş olduğu bu vaziyet karşısında bir karar vermek zorundadır. Madem aklını kullanarak hakikatı bulmuştur yaşamına başka bir yön çizmesi gerekir. İlk başladığı noktayla son geldiği vaziyet içinde dağlar kadar ayrım vardır. Bir yol ayrımındadır ve aklını ve vicdanını kullanarak yaşamını değişiklik yapmak zorundadır.

 

Hepimizin hayatında dönüm noktası olan önemli bir vaka kesinlikle vardır. Bu olay neticesinde yaşamımızı gözden geçiririz ve ona bakılırsa adımlar atmaya başlarız. Bu nedenle yaşanmış olan her olaydan ders çıkarmasını bilen insan eninde sonunda doğruyu bulacaktır. İster iyi talep eder kötü tecrübeler olsun yaşam her vakit sürprizlerle doludur. Hedefimizi doğru belirleyip alınması gereken tedbirleri zamanında ve yerinde aldığımız takdirde hem yaşamımızın anlamını bununla beraber varlığımızın sebebini bulmuş oluruz.

Anahtar Kelimeler : Yaşanan,olaylar,,insanların,kendi,varlığını,sorgulamasında,niçin,bu,kadar,önemlidir?,Değerlendiriniz. İnsanoğlu,belli,amaçlar,ve,idealler,uğruna,araştı..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar