Yeni oluşan felsefe akımları, kendinden önceki felsefi akımlarından bağımsız mıdır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.06.2020 tarih ve 23:48 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Yeni oluşan felsefe akımları, kendinden önceki felsefi akımlarından bağımsız mıdır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Yeni oluşan felsefe akımları, kendinden önceki felsefi akımlarından bağımsız mıdır? Açıklayınız.

 

Felsefenin doğuşundan itibaren günümüze kadar tüm olanlarda olduğu gibi felsefi görüşlerde de mühim değişiklikler gerçekleşmiştir. 18.Ve 19. Yüzyıl felsefesine baktığımızda; felsefenin çıkış döneminde gelen bilimsel, sosyokültürel ve felsefi birikimin aydınlanmacı filozoflar tarafından sorgulandığı görülür. Bu sorgulanan felsefi görüşlerin 20.çağ felsefesine büyük etkileri olmuştur.


 

16.Ve 17. Yüzyılda gelişen Rönesans hareketleri, Sanayi Devrimi ve Fransız İhtilali toplumların üzerinde büyük etkiler bırakmış ve tüm bu etkilerin kararı yeni felsefi akımların doğması gerçekleşmiştir. Dinden kopuşlar ve bilimsel bilgiye yöneliş, özgürlük, hak ve hakkaniyet kavramları hep bu yüzyılın felsefi etkileri arasında tartışılmıştır.

 

18.Yüzyıla gelindiğinde bilimin tesiri altındaki felsefeye bakış açısı değişmiş, matematik ve fizik alanındaki buluşlar, felsefede kesin bilginin aranması gerektiği görüşünü oluşturmuştur. Bu yüzyılda ana sorun olarak, bilginin doğasında olan sorgulamalarla gerçeğin “ne” ve “nasıl” bilinebileceği hakkındaki olmuştur. Bu nedenle bu dönem felsefesi daha fazlaca bilgi ve varlık konuları üzerine yoğunlaşmıştır.

 

19.Yüzyıldaki felsefi düşünceler daha fazlaca sosyal derslik mücadeleleri ve bazı devletler içinde yaşanan savaşlardan etkilenmiş ve bu olaylar çerçevesinde yeni fikirler ortaya atılmıştır. Bununla birlikte 20.Yüzyılda yaşanan birince ve ikinci Dünya Savaşları hep 19.Yüzyıldaki toplumsal hareketlerin bir sonucudur.

Tüm açıklamaların neticesinde görüldüğü üzere her çağda felsefi görüşler farklı olsa da hem toplumsal olaylardan hem de felsefi görüşlerde etkilenmeler gerçekleşmiştir. Bu nedenle yeni oluşan felsefi akımlar, kendinden önceki felsefi akımlardan bir halde etkilenmiştir.

Anahtar Kelimeler : Yeni,oluşan,felsefe,akımları,,kendinden,önceki,felsefi,akımlarından,bağımsız,mıdır?,Açıklayınız. Felsefenin,doğuşundan,itibaren,günümüze,kadar,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar