Albert Einstein Kimdir? Necidir ? (14 Mart 1879 - 18 Nisan 1955), Yahudi asıllı Alman teorik fizikçi.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.06.2020 tarih ve 16:26 saatinde Fizik kategorisine yazıldı. Albert Einstein Kimdir? Necidir ? (14 Mart 1879 - 18 Nisan 1955), Yahudi asıllı Alman teorik fizikçi.

makale içerik

Albert Einstein Kimdir? Necidir ?  (14 Mart 1879 - 18 Nisan 1955), Yahudi asıllı Alman teorik fizikçi.
Kısa Linki Kopyala

Albert Einstein, 14 Mart 1879 senesinde Almanya'nın Württemberg şehrinde doğdu. 1880 yılının Haziran ayında ailesi Munich'e taşındı. Babası Hermann ve abisi Yakob burada Einstein&Cie isminde bir elektrik mühendisliği ile alakalı bir firma kurdular. Konuşmaya geç başlayan Albert  normal bir çocukluk geçirdi. 1884 senesinde eğitimi için özel dersler ve 1885 yılının bir zamanında da keman dersleri aldı. Aynı yıl Yahudi olduğu biçimde Munich'deki Katolik Okulu'nda eğitimine başladı.
A.Einstein okula başladıktan sonraki zaman da okuldaki sıkı disiplinden ve ezberci anlayıştan rahatsız olmaya başlamış. 

Ama okul ile hoşnutsuzluğuna rağmen yüksek notlar alıyordu. Birinci sınıfı atlamıştı ve bir çok dönemde sınıfında birinci olmuştu. 1888'de tekrar bu şehirdeki Luitpold Gymnasium'a geçerek eğitimine devam etti. Eğitim hayatından hoşlanmıyordu. 1894 senesinde ailesinin iflası sonucu İtalya'ya yerleştiler.Bugünkü adı "ETH Zürich" olan "Swiss Federal Polytechnic Enstitüsü"ne gitmek için başvurdu sadece giriş sınavında başarısız olduğundan, İsviçre'de Aarau'da eğitimine devam etti.Babasının istediği şeklinde elektrik mühendisi olmayacağını anladı. İki yıl sonrasında 1896'da "Swiss Federal Polytechnic Enstitüsü"ne matematik ve fizik öğretmeni olmak için gitti. Maxwell'in "Elektromanyetik Teorisi" üstünde çalıştı. Bu okulda tek hanım talebe olan Mileva Maric ile tanıştı.

 Evlenmek istediği için ailesiyle görüştürdü yalnız  Mileva'nın yaşlarının büyük olması ve Yahudi olmamasından dolayı annesi evliliğe karşı geldi. Mileva M.'nın evlilik dışı hamile kalmasından dolayı doğan kızlarını evlatlık olarak vermek zorunda kaldılar.Ardından 21 Şubat 1901'de İsviçre vatandaşlığına başvurdu ve kabul edildi. Mayıs 1901'den, Temmuz 1902'ye kadar Winterthur ve Achaffhausen'de özel ders verdi.Öğretmenlik için başvurduğu yerlerden oldukca genç olması nedeniyle olumlu yanıt alamıyordu. Sonra İsviçre'nin başkenti Bern'e gitti. Geçimini sağlamak için matematik ve fizik dersleri vermeye devam ediyordu. Bernese'deki "Akademie Olypia"ya katıldı. Bu sırada birçok bilim adamıyla tanışma fırsatı buldu. Kariyeri için önemli bir adımdı. Ardından teknik asistan olarak İsviçre Patent Ofisi'nde işe başladı. Einstein, mucitlerin patent alabilmesi için yaptıkları aletimini yapıyordu.

 Cihazların farklılıklarını ve sıska taraflarını görerek, iyi mi düzeltebileceği üstünde çalışıyordu. Bazen o kadar çok değişim yapması gerekiyordu ki artık onun tasarladığı bir alet haline bile gelebiliyordu.6 Ocak 1903 tarihinde ailesinin tüm karşı gelmelerine rağmen okul yıllarında tanıştığı Mileva Maric ile evlendi. Bir matematikçi olan Milena M. ile birden fazle ortak noktaya sahipti. 1904 senesinde ilk oğlu Hans Albert, 1910 senesinde da ikinci oğlu Eduard doğdu. Sonraki yıllarda Eduard şizofreni tanısıyla Zürich'deki bir akıl sağlığı hastanesine yatıldı ve hayatını da burada kaybetti. Albert ise ileriki hayatında California Üniversitesi'nde profesörlük yaptı.903 senesinde artık İsviçre Patent Ofisi'deki işinde ilerlemeye başlamıştı. Makina Teknolojisine hakim bir duruma gelmişti. Bunu yanı sıra M. Planck'ın kuantum teorisi üzerinde ki çalışmalarını sürdürüyordu.1905 yılında Zürich Üniversitesi'de "A New Determination of Molecular Dimensions" konulu bir doktora tezi verdi ve doktor ünvanını aldı.1933 yılında Almanya'da Nasyonal Sosyalist Partisi NSP'nin iktidara gelmesiyle yasalardan ötürü çalışmalarına izin verilmemiş 40 bilim adamı adına M. Kemal ATATÜRK'e bir mektup yazarak onların bizim ülkemizde çalışmalarına devam etmelerini istemişti.

Bu devre Einstein'a İsrail Başbakanlığı öneri edildi ancak Einstein teklifi kabul etmedi. Dr. Chaim Weizmann ile Jerusalem Musevi Üniversitesi'ni kurdu.1945 senesinde Roosvelt'e yazdığı mektupta nükleer silahların yapılabileceğinden bahsetti. Daha sonrasında nükleer silahların oluşumuna ve kullanılmasına neden olduğundan büyük pişmanlık duyduğunu hep dile getirdi. Daha sonraki ömründe ise  Atom Bombası'nın böyle kullanılmasından rahatsızlığını dile getirerek, buna karşı bir tutum izledi.1948 yılında Brendeis Üniversitesi'nin komitesinde görev aldı. 18 Nisan1955 senesinde 76 yaşında iç kanama sonucu hayatını kaybetti. "Generalized Theory of Gravitation" isminde emek vermesi yarım kaldı.Ölümünden sonra otopsisini yapan Dr. Thomas Stoltz Harvey beynindeki anormaliyi ayrım etti. Paryetal lobunun normal insanlarınkinden  daha büyük olduğunu keşfetti. Beynin bu bölgesi matematik ve görsel kabiliyetle alakalı becerilerinin geliştiği bölge idi. 
Ayrıca Einstein'nın beynindeki kıvrımların  normal insanlara göre yüzde 73  daha kıvrımlı olduğu gözlemlendi.

Kitapları
*Görelilik'in Anlamı, 1921.
*Tek Atomlu Ddeal Gazların Kuantum Kuramı, 1924.
*Brown Hareketi Kuramı Üzerine Araştırmalar, 1926.
*Siyonizm Hakkında, 1930.
*Niçin Savaş, 1933.
*Gördüğüm Kadarıyla Dünya, Denemeler, 1934.
*Felsefem, 1934.
*Fiziğin Evrimi, Leopold Infield ile birlikte, 1938.
*Otobiyografik Notlar, Denemeler, 1949.

Anahtar Kelimeler : Albert,Einstein,,14,Mart,1879,senesinde,Almanya'nın,Württemberg,şehrinde,doğdu.,1880,yılının,Haziran,ayında,ailesi,Munich'e,taşındı.,Babası,Hermann,ve,abisi,Yakob,burada,Einstein&C..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar