Bardağın içindeki suda Kalemin Kırılmış Gibi Görünme Sebebi Nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 13.06.2020 tarih ve 00:40 saatinde Fizik kategorisine yazıldı. Bardağın içindeki suda Kalemin Kırılmış Gibi Görünme Sebebi Nedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Su Dolu Bardakta Kalemin Kırılmış Gibi Görünme Sebebi Ne Olabilir?

Işık öz kütleleri değişen ortamdan geçerken doğrultu ve yön olarak bir değişikliğe uğramaktadır. Işığın çok yoğun bir ortamdan az yoğun bir ortama, az yoğun bir ortamdan çok yoğun bir ortama geçerken doğrultu ve yönünde oluşan değişimlere ışığın kırılması denmektedir. Eğer, ışık çok yoğun olan bir ortamdan az yoğun olan bir ortama geçerse normalden uzaklaşır ve kırılır.

 

Dik gelen ışık ise diğer ortama geçişinde kırılma meydana gelmez. Çünkü dik geçer. Su dolu bir bardakta havanın yoğunluğu, suyun yoğunluğu ve camın yoğunluğu vardır. Cam saydam bir cisimdir. Işık bu saydam ortamdan diğerine geçerken kırılma yaşanır. Günlük yaşantımızda ışığın kırılmasını daha iyi anlamamız için su dolu bardağa kalem koyarak bir inceleme yapabiliriz. Eğer, bir su dolu bardağın içerisine bir kalem koyarsak kalemin görüntüsünde bir kırılma olur. İşte bu durumun yaşanmasının nedeni ışığın kırılma özelliğinden kaynaklı olmaktadır. Bardak saydamdır ve yoğunluğu az olan bir ortamdır, ışık bu az yoğun olan ortamdan yoğunluğu çok olan ortama geçerken kırılma yaşanır ve kalem bize kırıkmış gibi gözükür. Ayrıca kırılma olayı pek çok doğa olayında da karşımıza çıkmaktadır. Bu duruma en güzel örnek ise gökkuşağının oluşumdur. Bu doğa olaylarına bir örnek daha verirsek gökyüzünü çoğunlukla mavi renkte görmemiz ya da güneş batarken kırmızı renkte görmemiz ışığın kırılma özelliğinin bir yansımasıdır.

Anahtar Kelimeler : Su,Dolu,Bardakta,Kalemin,Kırılmış,Gibi,Görünme,Sebebi,Ne,Olabilir? Işık,öz,kütleleri,değişen,ortamdan,geçerken,doğrultu,ve,yön,olarak,bir,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar