Çöp ve atık kavramları aynı anlamda mıdır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 12.06.2020 tarih ve 21:45 saatinde Fizik kategorisine yazıldı. Çöp ve atık kavramları aynı anlamda mıdır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Çöp ve atık kavramları aynı anlamda mıdır?

 

Çöp ve atık birbirinden farklı kavramlardır. Asla karıştırılmamalıdır. Çünkü çöp, tekrardan bir kaynak olarak veya malzeme olarak kullanılması mümkün olmayan atıktır. Atık ise, geri dönüşüm ve geri kazanım dolayısıyla tekrardan kullanılması mümkün olan atıktır. Örneğin, çöp içerisinden karton, metal, plastik gibi maddeler ayrıldıktan sonra geride kalan ve hiçbir şekilde geri dönüşümü ve kazanımı mümkün olmayan artık malzeme çöptür.

 

Atıklar; katı, sıvı ve gaz halde olmak üzere üçe ayrılır.

  • Katı atıklar: Gündelik yaşamda en çok çöpe attığımız ve en çok karşılaştığımız atıklar katı olanlardır. Bu atıklar kendi içlerinde inşaat, evsel, endüstriyel, tıbbi ve tehlikeli olarak farklı kategorilere ayrılır. Bu atıklar ciddi bir şekilde toplanmadığı veya geri dönüştürülmediği zaman insan ve çevre sağlığı açısından ciddi problemler oluşturur. Gündelik hayatta tükettiğimiz gıdalar ve kullandığımız eşyalara ait atıkların depolanması büyük şehirlerde çöp problemini ortaya çıkarmıştır. Çöplerin yok edilmesi ise maliyetli bir iştir. Bu yüzden özellikle geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde çöpler boş arazi ve tarlalara dökülür. Bu durum da toprak ve su kirliliğine sebep olur. Çünkü çöplerden sızan zararlı maddeler yeraltı sularını kirletirbu da suyun döngüsünü etkiler. Çöplerde biriken metan gazı, hava kirliliğine yol açar hatta bazen biriken gaz patlayarak felaketlere sebep olur.

 

  • Sıvı atıklar: Sanayi fabrikalarının atıklarını deniz, göl ya da akarsulara boşaltması tatlı ve tuzlu su kaynaklarının kirlenmesinin en önemli sebepleri arasındadır. Kullanılan sıvı ve atık yağlar, yeterli oranda arıtılmayan kanalizasyon suları, petrol ve benzeri sıvı atıklar, evrensel atık yağlarla zehirli olan civa atıkları yalnız su ortamına değil toprağa, insana ve diğer tüm canlılara da ciddi zararlar verir.

 

  • Gaz atıklar: Sanayi tesislerinin bacalarından çıkan gazlar, yangın sırasında oluşan gazlar, egzoz, klima ve soğutucularda kullanılan gazlar, çöplüklerde oluşan metan gazı, böcek ilacı, sprey ve parfüm gibi gazlar başlıca gaz atıklardır. Bu gazlar atmosferi kirletir.

Anahtar Kelimeler : Çöp,ve,atık,kavramları,aynı,anlamda,mıdır? Çöp,ve,atık,birbirinden,farklı,kavramlardır.,Asla,karıştırılmamalıdır.,Çün..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar