Dağa tırmanan bir sporcunun yükseklere tırmandıkça ağırlığı nasıl değişecektir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 15.06.2020 tarih ve 01:01 saatinde Fizik kategorisine yazıldı. Dağa tırmanan bir sporcunun yükseklere tırmandıkça ağırlığı nasıl değişecektir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Dağa tırmanan insanların dağın zirvesine doğru tırmandıkça ağırlıklarında değişme olmaktadır. Bu soruyu anlayabilmek için öncelikle hacim, kütle ve ağırlığın ne olduğunu bilmek gerekir. Kütle, değişmeyen madde miktarı olup eşit kollu terazi ile tartılır, birim olarak kilogramla ölçülür, temel ve skaler bir büyüklüktür. Cismin uzay boşluğunda kapladığı yer olan hacim, V harfi ile gösterilir, skalerdir, türetilmiş bir nicelik olup birimi metreküp olarak ifade edilir. Ağırlık ise, cisme uygulanan kütle çekim kuvvetine denmektedir. G harfi ile gösterilir, birimi Dyn veya Newton olup, vektörel veya yönlü bir büyüklüktür. Dünya üzerinde merkeze yakın yerlerde yer çekim kuvvetinin etkisi fazla iken yukarılarda doğru çıkıldıkça yer çekiminin etkisi azalmaktadır.

 

Dünyanın merkezine yakın olanlar daha çok yer çekim kuvvetine uğrarlar. Dağa tırmanırken merkezden uzaklaşan bir dağcı, yer çekim kuvvetine daha az uğrayacağından ağırlığı azalır. Ağırlığı azalmasına rağmen, kütlesi değişmez. Ağırlık, kütlenin yer çekim ivmesi ile çarpılarak bulunur. Ye çekimi kuvveti azaldıkça ivmesi de azalacağından ağırlıkta değişiklik olur. Kütle ise madde miktarı olduğundan dağa tırmanan kişinin kütlesinde bir artma veya eksilme olmaz. Yükseklere tırmandıkça basıncın azalmasından dolayı ağırlık farklı hissedilir. Kütlesinde herhangi bir değişiklik olmamakla birlikte ağırlığı azalır. Kısaca, dünyanın kutuplarında ekvatoruna göre daha fazla yer çekim kuvveti uygulanmaktadır. Çünkü kutuplar ekvatora göre merkeze daha yakındır. Cisimlerin ağırlığı kutuplarda daha fazla ekvatorda ise daha azdır. Kısaca, dünyanın merkezinde uzaklaşarak dağa tırmanan sporcunun zirvede ağırlığı azalır fakat kütlesinde değişiklik olmaz.

Anahtar Kelimeler : Dağa,tırmanan,insanların,dağın,zirvesine,doğru,tırmandıkça,ağırlıklarında,değişme,olmaktadır.,Bu,soruyu,anlayabilmek,için,öncelikle,hacim,,kütle,ve,ağırlığın,ne,olduğunu,bil..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar