Dünyadaki tüm varlıklar yerçekimi kuvvetine maruz kalır mı ?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 15.06.2020 tarih ve 01:00 saatinde Fizik kategorisine yazıldı. Dünyadaki tüm varlıklar yerçekimi kuvvetine maruz kalır mı ?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Yer çekim kuvveti, kütle çekim kuvvetinin dünya için adlandırılmış halidir. Bundan dolayı, yer çekim kuvveti, dünyanın üzerinde bulunan cisimlere uyguladığı kütle çekim kuvvetidir. Kütle çekim kuvvetini dünya için isimlendirilmiş hali olan yer çekim kuvveti, dünya üzerinde bulunan bütün cisimlere uygulanmaktadır. Maddenin kütlesinde dolayı oluşan kuvvet yer çekim kuvveti veya kütle çekim kuvvetidir. Bu kuvvete maruz kalan cisimler birbirlerine karşı ivmeli bir hareket gerçekleştirmektedir. Kütle büyüdükçe, yer çekim kuvveti de büyümektedir. Kütle çekim kuvveti, cisimlerin birbirlerine uyguladıkları çekim kuvveti olduğundan iki cisim kütleleri doğrultusunda birbirlerine çekim kuvveti uygulamaktadır. Kütle çekim kuvveti, cisimler arasındaki mesafe ile ters orantılıdır.

 

Hayatımızda çok çeşitli etkileri bulunan kütle çekim kuvvetinin en net etkisini gezegenler arasında görmekteyiz. Dünyanın çekimi altında bulunan ay dünyanın yörüngesinde dönmektedir. Diğer gezegenler de güneşin tesirinde bulunup güneşin etrafında dönmektedir. Dünya, üzerinde var olan bütün varlıklara yer çekim kuvveti uygulamaktadır. Dünyanın uyguladığı bu kuvvet aynı zamanda yer çekim ivmesi olarak da bilinmektedir. Bu bilgilerden dünyanın tüm varlıklara yerçekimi kuvveti uyguladığını söyleyebiliriz. Zaten yerçekimi olmasaydı ve bütün varlıklara uygulanmasaydı dünyada yaşam olmazdı. Yer çekimi olmasaydı, uzay gemilerinde yolculuk yapan astronotların yaşadığı türden olaylar yaşamamız gerekirdi.  Yerçekimin bir etkisi olmasaydı, günümüzde yaşadığımız gibi binalarda yaşamaz, okullara gidemezdik. Her şey çok farklı olurdu. Yerçekiminin olmaması sadece insanı değil bütün hayatı etkileyecektir. Doğal olarak insanların kullandığı eşyaları, havayı, suyu ve diğer yaşam için olması gereken bütün her şeyi etkileyecektir. İnsanların yaşayacağı ortamlar olmayacağı için insanlar da olmazdı.

Anahtar Kelimeler : Yer,çekim,kuvveti,,kütle,çekim,kuvvetinin,dünya,için,adlandırılmış,halidir.,Bundan,dolayı,,yer,çekim,kuvveti,,dünyanın,üzerinde,bulunan,cisimlere,uyg..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar