Elektromıknatis

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 27.02.2024 tarih ve 09:14 saatinde Fizik kategorisine yazıldı. Elektromıknatis

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Elektromıknatis

Bir akım taşıyan telin etrafında oluşan manyetik alandır. Bu alana bağlı kuvvete de birçok farklı alanda karşılaştığımız "elektromıknatis" adı veriliyor. Önce akım ve manyetik kuvvet kavramlarını tanıyalım.

Şimdi, akım taşıyan iletken ve manyetik kuvvet kavramlarını bir araya getirip "elektromıknatis" konusuna bakalım. Bir mıknatısa doğru yaklaşan metal bir çivilin manyetik kuvvet etkisiyle mıknatısa doğru hareket ettiğini, mıknatıstan ayrılmak üzereyken manyetik kuvvet etkisiyle tekrar mıknatısa doğru hareket ettiğini, yani sürekli salındığını görmeseydiniz, acaba mıknatıstan ayrılmak üzereyken çividen uzaklaşıp uzaklamayacağını düşünürsünüz? Elbette uzaklaşıp uzaklamayacağını düşünmek için bir delilimiz olmadığını söyleyebilirsiniz. Bu sorunun cevabını bulacağız ama bir deneyimizi anlatmadan bu cevabın ne olduğunu söyleyemeyiz.

Aşağıdaki materyallere ihtiyacım olacak: 2 adet pil, birkaç adet özdeş metal çubuk, içerisinde suya batırılmış kağıttan bir mendil bulunan bir cam kavanoz. Pilleri bir ucu kırmızı, diğer ucu mavi renkli birer tel aracılık ederek paralel bağlıyoruz. Parmaklarımızla ve ya makasla metal çubukları mavi ucu gösterir biçimde kavanoz kapağı üzerine paralel konumlanmalarını sağlayacağız. Buradaki amaç, çivilerin dikey konumda durmasını ve deneyi kolayca görüntüleyebilmemizi sağlayacaktır. Artık deneyi yapabiliriz.

Kavanozun kapağı üzerine metal çubukları ve ardından pillerin negatif (mavi) kılcını çubuklardan birine, diğer pilin negatif kılcını da diğer çubuk üzerine koyarken üzerine akım göstergesi (ampermetre) koyarız. Bu saydığımız adımlara katıksak da ampermestremiz 1,5 amperi gösterdi. Öncelikli amacımıza ulaştık.

Daha sonrasında cam kavanozu geri koyarız. İlginç bir olayla karşılaşırız. Ellerimizi cam kavanozu kaplayan kapaktan uzaklaştırırız. Yani, kapağa dokunmayız. Bu esneda çiviler durduğu konumda sabit kalır. Sonraki deneyimizi yapabiliriz.

Cam kavanozun kapağı üzerine, aşağıda anlatacağım biçimde akım kaptırıcım cam çubukları, metal çubuklardan farklı biçimde konumlandıracağız. Önce çubuklardan birine akım kaptırmaktaki amacımla, çubuklardan birini cam çubuktan ayırdık. Daha sonrasında, cam çubukları ve üstlerine batırılmış kağıdı çubuklardan biri üzerine kağıt hafif nemli kalana ve metal çubuktan uzak kalana denk gelene denk getirip konumlandırdık. Yine cam çubukları ve üstlerine batırılmış kağıt, diğer metal çubuk üzerine de kağıt hafif nemli kalana ve metal çubuktan uzak kalana denk gelene denk getirip konumlandırdık.

Bu son adımları attıktan sonrasında üsteki maddede olduğu üzere deneyi tekrarlayacaktık. Önce bu adını verdiğimiz "akım kaptırıcım" çubuklardan birine pilin negatif kılcını, diğerine de pilin diğer kılcını koyarız. Yine bir yanda ampermestremiz 1,5 amperi gösterdi. Daha sonrasında cam kavanozu geri koyarız. Ellerimizi cam kavanozu kaplayan kapaktan uzaklaştırırız. Sonuç ne mi? Bu esneda çiviler de durduğu konumda sabit kalır. Ancak bir gariplik sezeriz. Bıraktığımızda çiviler olduğu konumdan 30-40 cm aşağıya doğru hareket etti. Sebebi, şu anki duruma kapsamındaki değer nedir? Sadece manyetik kuvvet.

Anahtar Kelimeler : Elektromıknatis,Bir,akım,taşıyan,telin,etrafında,oluşan,manyetik,alandır.,Bu,alana,bağlı,kuvvete,de,birçok,farklı,alanda,karşılaştığımız,"elektromıknatis",adı,veriliyor.,Önce,akım,ve,man..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar