Enerji vardan yok, yoktan var edilemez sözünden anladıklarınız nelerdir.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 15.06.2020 tarih ve 01:02 saatinde Fizik kategorisine yazıldı. Enerji vardan yok, yoktan var edilemez sözünden anladıklarınız nelerdir.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Evren enerjiden oluşmaktadır. Etrafımızdaki var olan her şeyin bir tür enerjisi vardır. Fakat enerji soyut bir kavram olduğundan tanımlaması biraz zordur. Enerjiyi en sade dille, aydınlatabilme, ısıtabilme ve iş yapabilme kapasitesi ve yeteneği olarak tanımlayabiliriz. Tek başına bir varlık olmayan enerji bir madde veya cismin temel özelliklerinden biridir. Enerji bir türden diğerine aktarılabilir. Enerji aktarımının bir yolu ısı iken diğer bir yolu iştir. Şayet çevre iş yaparsa o iş sisteme enerji olarak aktarılır. Var olan enerji yok edilemez, yoktan da var edilemez. Enerji yok edilemez yalnızca şekil değiştirir veya şekil değiştirir. Termodinamik kanun dört tane yasaya sahiptir. Bu yasalardan birincisi enerjinin vardan yok edilemeyeceği, yoktan da var edilemeyeceğidir. Enerji fiziksel veya kimyasal dönüşüme uğrar ama asla yok olmaz.

 

Bu yasaya göre enerji bir durumdan, şekilden veya türden diğerine şekil değiştirir. Yasa, enerjinin hiç kaybolmadığını, yok olmadığını, evrende var olan enerjinin her zaman ve her durumda aynı olduğunu ifade etmektedir. Kimyasal veya fiziksel işlemler neticesinde bir enerjiden diğer enerji türüne dönüşür fakat asla yok edilemez. Enerjin dönüşümü ve konumu yasasına göre enerjinin vardan yok edilemeyeceğine en güzel örnek ses enerjisidir. Karıncaların seslerini duymadığımızda veya insan konuşmadığında ses enerjilerinin olmadığı iddia edilemez. Vardır fakat karıncanın ki duyabileceğimiz sınırda değildir, susan insanınki de başka bir enerjiye dönüşmüştür. Enerji varsa yok edilemez, yoksa var edilemez. Kinetik enerjisi olan rüzgar çok estiğinde eşyalara çarpar ve ses çıkartarak ses enerjisine dönüşür. Enerji yok olmaz devamlı değişim halindedir.

Anahtar Kelimeler : Evren,enerjiden,oluşmaktadır.,Etrafımızdaki,var,olan,her,şeyin,bir,tür,enerjisi,vardır.,Fakat,enerji,soyut,bir,kavram,olduğundan,tanımlaması,biraz,zordur.,Enerjiyi,en,sade,dille,,aydınlatabilm..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar