Fiziksel anlamdaki iş ile günlük hayatta kullandığımız iş kavramı arasındaki fark nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 14.06.2020 tarih ve 21:58 saatinde Fizik kategorisine yazıldı. Fiziksel anlamdaki iş ile günlük hayatta kullandığımız iş kavramı arasındaki fark nedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Fiziksel anlamada iş, bir maddeye kuvvet uygulayıp onun kuvvet doğrultusunda yer değiştirmesidir. Aynı zamanda fiziksel anlamda iş, kuvvet vektörü ile bir maddenin veya cismin harekete geçirilmesidir. Fiziksel anlamda iş, maddeye kuvvet uygulandığında maddeye uygulanan kuvvet doğrultusunda yer değiştirmesi gerekir. Gerçek hayatta işin tanımı fiziksel işten oldukça farklı anlamda kullanılmaktadır. Bebeğinin arabasını iten anne, el arabası ile kum taşıyan işçi, elindeki çanta ile asansörle yukarı doğru çıkan kişilerin hepsi fiziksel anlamda iş yapmaktadır. Fakat elinde çanta ile yolda yürüyen kişi fiziksel anlamda iş yapmış olmaz. Çantaya uyguladığı kuvvet yukarı iken kişinin aldığı yol kuvvetle aynı yönde değildir. Çantayı kaldırmaya çalışan fakat kaldıramayan kişi de fiziksel anlamda iş yapmış olmaz çünkü çantaya uygulanan kuvvet onun yol almasını sağlamamıştır.

 

Günlük hayatta iş genellikle insanların geçimini sağlaması için yaptığı eylemler için kullanılır. Aynı zamanda, durağanlığın dışında hareket gösteren her fiili için de iş kelimesi kullanılmaktadır. Fiziksel anlamda iş yapan kişi aynı zamanda gerçek anlamda da iş yapmış olur mu? Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Yazılımcı fiziksel anlamda iş yapmak için mouseyi hareket ettirmesi gerekir. Klavyenin tuşlarına kuvvet uyguladığında ise ayrı bir iş yapar. Geçimini sağlamak anlamında iş yapabilmesi için mouseyi ve klavyeyi doğru kullanıp, doğru yazılımı yapmalıdır. Elinde tepsi taşıyarak gerçek hayatta iş yapan garson fiziksel anlamda iş yapmış sayılmaz. Tepsiyi alttan tutup yukarı doğru kaldırdığında kuvveti yukarı doğru uygular ve tepsi garsonun yürüdüğü tarafa gider. Bu durumda fiziksel iş yok fakat günlük hayatta iş vardır.

Anahtar Kelimeler : Fiziksel,anlamada,iş,,bir,maddeye,kuvvet,uygulayıp,onun,kuvvet,doğrultusunda,yer,değiştirmesidir.,Aynı,zamanda,fiziksel,anlamda,iş,,kuvvet,vektörü,ile,bir,maddenin,veya,cismin,harekete,ge..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar