Gelecekte Güneş Enerjisi ile neler yapılabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 14.06.2020 tarih ve 00:48 saatinde Fizik kategorisine yazıldı. Gelecekte Güneş Enerjisi ile neler yapılabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Günümüzde Güneş Enerjisinin Kullanım Alanlarını Düşündüğünüzde Gelecekte Güneş Enerjisi Nerelerde Kullanılabilir?

 

Enerji kaynakları yenilenemez ve yenilebilinir enerji kaynakları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Güneş enerjisi yenilebilinir enerji kaynakları arasındadır. Aynı zamanda güneş enerjisi sürdürülebilir enerji kaynaklarındandır ve çevreye zarar vermez. Güneş enerjisi çevreye herhangi bir gaz salınımı yapmadığı için çevreye herhangi bir zarar vermez. Güneşin ısısı ve ışığından neredeyse dünyanın tamamı faydalanmaktadır. Bu nedenle güneş enerjisi dünyanın her yerinde kurulabilen bir enerji sistemidir.

 

Günümüzde güneş enerjisinin kullanım alanlarına baktığımızda gelecekte pek çok alanda kullanılabileceğini düşünebiliriz. Güneş enerjisinin gelecekte nerelerde kullanılacağı yönünde yapılan tahminler arasında uzay araştırmaları ve uzay yolculuğu vardır. Bununla birlikte sanayinin önemli bir bölümünde güneş enerjisinden yararlanabilinir. İleride tarım alanında ve köylerde daha yoğun bir şekilde güneş enerjisi kullanılabilinir. Yine aynı şekilde eğitimde ve sosyal faaliyetlerde güneş enerjisi önemli bir yer tutabilir. Karayolu ulaşımı için ileride güneş enerjisinden büyük yararlar sağlanacağı da tahmin edilmektedir. Zira günümüz otomobilleri fosil yakıtlarla çalışmaktadır. Bu fosil yakıtlar sürdürülebilir enerji kaynağı değildir ve tükenebilir. Bu nedenle başka enerji kaynaklarından yararlanılarak, fosil yakıtların yerine bu enerji kaynaklarının geçmesi yönünde bilim dünyasında çalışmalar vardır.

 

Fosil yakıtlara alternatif olarak öne sürülen enerji kaynakları içerisinde güneş enerjisi de vardır. Özetle günümüzde güneş enerjisinin kullanıldığı alanlar incelendiğinde gelecekte güneş enerjisi; karayolu ulaşımında, eğitim ve soysa faaliyetlerde, sanayide, tarımda, uzay araştırmalarında ve uzay seyahatlerinde kullanılabilinir.

Anahtar Kelimeler : Günümüzde,Güneş,Enerjisinin,Kullanım,Alanlarını,Düşündüğünüzde,Gelecekte,Güneş,Enerjisi,Nerelerde,Kullanılabilir? ..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar