Güç santrallerinde elektrik enerjisi nasıl üretillir

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 10.06.2020 tarih ve 21:46 saatinde Fizik kategorisine yazıldı. Güç santrallerinde elektrik enerjisi nasıl üretillir

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Güç santrallerinde elektrik enerjisinin nasıl üretildiğini araştırınız.

 

Elektrik akımını üreten araçlar jeneratörlerdir. Jeneratörler manyetik alan içerisinde hareket edebilen bobinlerdir. Manyetik alanlar mıknatıslardan elde edilir. Bu sebeple jeneratörlerin yapısı elektrik motorlarına benzetilmektedir. Elektrik motorlarında bulunan düzeneğe elektrik enerjisi verildiği zaman hareket enerjisi da elde edilebilir. Fakat jeneratörlerde bu durum tam tersidir. Düzeneğe hareket enerjisi verilere elektrik enerjisi elde edilecektir.

 

Jeneratörlere hareket enerjisi farklı yollarla verilebilmektedir. Mesela rüzgar tribünlerinde bulunan pervanelerin rüzgar ile hareket etmesi. Dönmeye başlayan bu pervaneler bobine bağlıdır. Manyetik alan içerisinde pervane ile dönen bobin bu işlem sonucunda elektrik üretmiş olacaktır.

 

Rüzgar enerjisi pek çok anlamda avantajlıdır. Bu avantajlarından en önemlisi ise temiz ve ucuz olmasıdır. Tribünler çalıştığı esnada çevreye zarar verecek herhangi bir atık bırakmaz. Ayrıca rüzgar santrallerinin kurulmasından sonra ise masrafları yok denecek kadar az olmaktadır. Ülkemizde yılın her anında rüzgar alan bölgelerde bulunmaktadır. Sayıları henüz yeterli olmasa da ülkemizde bu enerji sistemi oldukça yaygındır. Fakat daha fazla enerji edebilmek için rüzgar tribünlerinin sayıları arttırılmalıdır.

 

Elektrik enerjisinin elde edilebildiği diğer bir kaynak ise akarsulardır.  Akarsular üzerine kurulmuş olan barajlar aracılığı ile dev jeneratörler çalıştırılarak fazla miktarda elektrik enerjisi elde edilmektedir. Akarsuların önlerine baraj kurularak biriktirilen su daha sonra kontrollü bir şekilde bırakılır. Su çok hızlı bir şekilde akarken jeneratörlerim tribünlerinin dönmesini sağlayarak elektrik enerjisinin elde edilmesine yardımcı olur.

Anahtar Kelimeler : Güç,santrallerinde,elektrik,enerjisinin,nasıl,üretildiğini,araştırınız. Elektrik,akımını,üreten,araçlar,jen..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar