Güneş Enerjisinin Diğerlerine Göre Avantajları Nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 14.06.2020 tarih ve 00:49 saatinde Fizik kategorisine yazıldı. Güneş Enerjisinin Diğerlerine Göre Avantajları Nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Güneş Enerjisinin Diğer Enerji Türlerine Göre Avantajları Nelerdir?

 

Güneş enerjisinin diğer enerji türlerine göre en önemli avantajı ve farkı tükenmeyen ve bol bir enerji kaynağı olmasıdır. Milyonlarca yıldır bu durum böyledir. Çok temiz bir enerji türü olması da diğer enerji türlerine göre daha avantajlı olmasını sağlamaktadır. Radyasyon, kükürt, karbon monoksit, gaz, duman gibi çevreyi kirletici maddelerin salınması gibi bir durum söz konusu değildir. Enerjiye ihtiyaç duyduğumuz bütün alanlarda güneş enerjisinden faydalanabiliriz. Lokal ortamlarda örneğin evlerde, okullarda aklımıza gelebilecek her yerde güneş enerjisinden yararlanabiliriz.

 

Yaşanan ekonomik krizler, buhranlar vb. güneş enerjisinden faydalanmamızı engelleyemez. Teknolojide gelişme olmasa bile güneş ısı ve ışık saçmaya devam eder. Ayrıca karmaşık teknolojiye ihtiyaç duyulmadan pek çok yerde güneş enerjisinden yararlanırız. Ulaşım sorunu, külfeti, masrafı vb. gibi sorunları yoktur. Dünyamızın büyük bir bölümü güneş enerjisinden yararlanabilir. Nerede daha fazla ihtiyaç varsa oraya güneş enerjisi sistemleri kurulabilinir. Kurulan güneş enerjisi sistemlerinin bakım maliyetleri ya yoktur ya da çok az bir düzeydedir. Evlerimizin çatısı boş ve kullanmadığımız bir alandır. Fakat güneş bu çatılara bile bir işlevsellik kazandırmıştır. Diğer enerji türlerinden bu denli bir işlevsellik kazandırma durumu bulunmamaktadır.

 

Evlerin çatılarından güneş enerjisi sayesinde, güneşli bir günün ardından istediğimiz kadar sıcak su elde edebiliyoruz. Sıcak su sorunun çözümü için kullanılan güneş enerjisi aynı zamanda oldukça ekonomiktir. Bir kere taktırdıktan sonra uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler : Güneş,Enerjisinin,Diğer,Enerji,Türlerine,Göre,Avantajları,Nelerdir? Güneş,enerjisinin,diğer,enerji,türlerine,göre,en,ö..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar