Günlük hayatta en çok kullandığımız enerji kaynakları nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 15.06.2020 tarih ve 00:53 saatinde Fizik kategorisine yazıldı. Günlük hayatta en çok kullandığımız enerji kaynakları nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Maddenin ve cisimlerin iş yapabilme, hareket edebilmesi, kuvvet ve güç kazanabilmesi için tanımlanan enerjinin elde edildiği çeşitli kaynaklara enerji kaynakları denmektedir. Kaynaklar, herhangi bir yöntem veya malzeme ile enerji üretilmesini sağlamaktadır. Günlük hayatta kullandığımız enerji kaynakları, oluşumlarına bağlı olarak yenilenemez enerji kaynakları ve yenilenebilir enerji kaynakları olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları, bittiğinde yeri devamlı olarak doldurulan ve tükenmeyen kaynaklardır. Yenilenemez enerji kaynakları, zaman içinde biten ve yeri çok uzun zaman içinde ancak doldurulan kaynaklardır. Enerji kaynaklarımızı şöyle sınıflandırabiliriz:

 

  • Yenilenemez Enerji Kaynakları

Kömür

Petrol

Doğalgaz

Nükleer enerji

 

  • Yenilenebilir enerji kaynakları

Güneş enerjisi

Rüzgar enerjisi

Hidrolik enerjisi

Jeotermal enerji

Dalga enerjisi

Biyokütle enerjisi

 

Günlük hayatta bazı şeyleri yapabilmek için enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Çok çeşitli işler enerji sayesinde yerine getirilmektedir. Enerji olmadan yaşamak nerdeyse imkansız gibidir. İnsan bedeninde dahi fiziksel enerji ve kimyasal enerji bulunmaktadır. Kimyasal ve fiziksel enerji, enerjinin hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğunun en büyük göstergesidir. Yaşamımızın çeşitli evrelerinde en temel ihtiyaçlardan en keyifli ihtiyaçlara kadar birçok alanda enerji hayatımızın olmazsa olmazıdır.  Yukarıda sıralanan enerji kaynakları dünya çapında kullanılmaktadır. Fakat günlük hayatımızda en fazla kullanılan enerji kaynakları, doğalgaz, petrol, elektrik enerjisi, nükleer enerji ve kömürdür. Soğutma, ısıtma, beslenme, barınma, aydınlanma, ulaşım gibi alanlarda enerji kaynakları kullanılmaktadır.  Petrol olmadan ulaşım, doğalgaz olmadan ısınma, elektrik enerjisi olmadan aydınlanma olmaz. Bütün enerji kaynakları hayatımızda önem arz etmektedir. Fakat elektrik enerjisi günlük hayatta daha fazla alanda kullanılmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Maddenin,ve,cisimlerin,iş,yapabilme,,hareket,edebilmesi,,kuvvet,ve,güç,kazanabilmesi,için,tanımlanan,enerjinin,elde,edildiği,çeşitli,kaynaklara,enerji,kaynakları,denmekted..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar