Hasan'ın Sallanmaya başladığı Andan Durduğu Ana Kadar Kinetik Enerjisi İle Potansiyel Enerjisi Nasıl Değişir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 14.06.2020 tarih ve 00:56 saatinde Fizik kategorisine yazıldı. Hasan'ın Sallanmaya başladığı Andan Durduğu Ana Kadar Kinetik Enerjisi İle Potansiyel Enerjisi Nasıl Değişir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Annesi Hasan'ı Salıncakta Sallandıktan Bir Süre Sonra Salıncak Duruyor. Hasan'ıSallanmaya başladığı Andan Durduğu Ana Kadar Kinetik Enerjisi İle Potansiyel Enerjisi Nasıl Değişir?

 

İlk başta kinetik enerji ve potansiyel enerjinin ne olduğunu bilmek gerekmektedir. Kinetik enerji hareketli cisimlerin sahip olduğu bir enerji türüdür. Bu enerjinin ortaya çıkması cisimlerin hareketleri ve süratlerine bağlıdır. Cisimlerin arttan hızları ve büyüyen kütleleri kinetik enerjinin artmasına neden olmaktadır. Burada enerji kaybolmadan dönüşüme uğramaktadır. Sallanan salıncağa baktığımızda hız ve kütlü arttıkça ortaya çıkan kinetik enerji daha fazla olmaktadır.

 

Potansiyel enerji, bir alanda bulunan cisimlerin bulundukları alana göre fiziksel durumlarından dolayı depoladığı enerjidir. Potansiyel enerji belli bir konumda bulunan cisimlerin değişikliğine bağlıdır. Hızlanan salıncağın yavaşlaması ve durması sonucu ortaya potansiyel enerjinin çıkmasını sağlamaktadır. Çünkü potansiyel enerji korunumlu bir kuvvete karşı yapılan bir işin geri alınabileceği anlamına gelmektedir. Kuvvet uygulanarak sallanan salıncağın, uygulanan kuvvetin bırakılması ile durması potansiyel enerjiye çok güzel bir örnektir.

 

Potansiyel enerjinin işe dönüşebilmesi için ilk başta mutlaka hız enerjisine dönüşmesi gerekmektedir. Belli bir hıza ulaşan cisim sonrasında potansiyel enerjinin ortaya çıkmasına etkendir. Potansiyel enerji aynı zamanda cismin konumuna bağlıdır. Cisimler yeryüzünden yükseldikçe çekim potansiyel enerjileri artmaktadır. Yani sallanan salıncak yükseldikçe çekim potansiyel enerjisi artmaktadır. Potansiyel enerji cismin konumuna bağlı olduğu için cismin konumu belli bir karşılaştırma noktasına göre tanımlanmalıdır. Belli bir noktaya tanımlanan cismin ortaya çıkardığı potansiyel enerjisine bakılmaktadır. Bir kuvvete bağlı olarak sallanan salıncak bir süre sonra kinetik enerji ortaya çıkarmaktadır. Azalan kuvvet ile salıncağın yavaşlaması ve durması potansiyel enerjinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Annesi,Hasan'ıSalıncakta,Sallandıktan,Bir,Süre,Sonra,Salıncak,Duruyor.,Hasan'ıSallanmaya,başladığı,Andan,Durduğu,Ana,Kadar,Kinetik,Enerjisi,İle,Potansiyel,Enerjisi,Nasıl,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar