Kinematik: Hareketin Tanımı ve Tanımı

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 26.03.2024 tarih ve 19:51 saatinde Fizik kategorisine yazıldı. Kinematik: Hareketin Tanımı ve Tanımı

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Kinematik: Hareketin Tanımı ve Tanımı

Kinematik, hız, ivme ve yer değiştirme gibi kavramları kullanarak hareketleri tanımlayan ve analiz eden fiziğin bir dalıdır. Hareketin zaman içindeki değişimini inceler, ancak hareketin nedenlerine odaklanmaz.

Hız

Hız, bir nesnenin birim zamanda aldığı mesafedir. Birim zamanda alınan vektör yer değiştirme olarak da tanımlanabilir. Hız bir vektördür, yani hem büyüklüğü hem de yönü vardır.

İvme

İvme, hızın zaman içindeki değişimidir. Birim zamanda alınan vektör hız değişimi olarak da tanımlanabilir. İvme de bir vektördür, yani hem büyüklüğü hem de yönü vardır.

Yer Değiştirme

Yer değiştirme, bir nesnenin başlangıç ​​konumundan son konumuna olan vektör farkıdır. Yer değiştirme bir vektördür, yani hem büyüklüğü hem de yönü vardır.

Tek Düzen Hareket

Tekdüzen hareket, sabit hızla hareket eden bir nesnenin hareketidir. Sabit hız, hem büyüklüğünün hem de yönünün zaman içinde değişmediği anlamına gelir.

Tekdüzen İvmeli Hareket

Tekdüzen ivmeli hareket, sabit ivmeyle hareket eden bir nesnenin hareketidir. Sabit ivme, hem büyüklüğünün hem de yönünün zaman içinde değişmediği anlamına gelir.

Serbest Düşme

Serbest düşme, sadece yerçekiminin etkisi altında düşen bir nesnenin hareketidir. Yerçekimi ivmesi, Dünya'nın yüzeyinde yaklaşık 9,8 m/s²'dir.

Atış Hareketi

Atış hareketi, yatay olarak fırlatılan bir nesnenin hareketleridir. Yatay olarak fırlatılan nesne, yerçekiminin etkisi altında bir parabolik yörünge izler.

Anahtar Kelimeler : Kinematik:,Hareketin,Tanımı,ve,TanımıKinematik,,hız,,ivme,ve,yer,değiştirme,gibi,kavramları,kullanarak,hareketleri,tanımlayan,ve,analiz,eden,fiziğin,bir,dalıdır.,Hareketin,zaman,içindeki..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar