Kışın Güneş Işığından Daha Çok Yararlanmak İçin Evlerde Ne Gibi Önlemler Alınmalıdır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 14.06.2020 tarih ve 00:47 saatinde Fizik kategorisine yazıldı. Kışın Güneş Işığından Daha Çok Yararlanmak İçin Evlerde Ne Gibi Önlemler Alınmalıdır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Kışın Güneş Işığından Daha Fazla Yararlanmak İçin Evlerde Hangi Önlemler Alınabilir?

 

Güneş enerjisi insanların yaşamlarını sürdürebilmesi için çok önemli bir enerjidir. Güneş ışığı aydınlanmak ve ısınmak için tüm insanlar için gereklidir. Bu durumun sosyal ve ekonomik faydaları olduğu kadar sağlık açısından da çok önemlidir. İnsanların güneş ışığından ve ısısından yararlanması doğal olarak kış mevsiminde en aza inmektedir. Bu sebeple evlerin güneş görme zamanını artıracak bazı işlemler yaparak güneş ışığından daha fazla yararlanabilinir. Bu işlemlerden ilk olarak evler inşa edilirken mimarın güneş gören oda sayısını arttırması ve evin güneş görebilmesini sağlaması gerekir.

 

Öte yandan evlere ısı yalıtım sistemlerinin kurulması lazımdır. Evlerde güneş görmekte olan odaların perdeleri açık tutulması odaya güneş ışığının girmesini sağlayacaktır. Güneş gören odanın perdesinin açık tutulması yöntemi etkili olduğu kadar hem ekonomik hem de son derece kolaydır. Ayrıca bu işlemi yaparak güneşten gelen ısı odamızı da ısıtmış olur. Kış mevsiminde koyu renkli kıyafetler giymekte güneş ışığından faydalanmamızı sağlar. Çünkü koyu renkler ışığı emerler. Kış mevsiminde koyu renkli elbiseler giydiğimiz takdirde, bu elbiseler güneş ışıklarını emecek ve ısınmamızı sağlayacaktır.

 

Yaz aylarında ise koyu renkli kıyafetler değil de açık renkli kıyafetler tercih edilir. Bunun nedeni de açık renkte olan elbiseler ışığı yansıtır. Saydığımız yöntemler sayesinde kışın evlerimizde güneş ışığından daha fazla faydalanabiliriz. Bu sayede vücudumuzun ve evimizin daha rahat bir şekilde de ısınmasına yardımcı oluruz.

Anahtar Kelimeler : Kışın,Güneş,Işığından,Daha,Fazla,Yararlanmak,İçin,Evlerde,Hangi,Önlemler,Alınabilir? Güneş,enerjisi,insanların,yaşamlarını,sür..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar