Newton Fiziği

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 13.03.2024 tarih ve 17:14 saatinde Fizik kategorisine yazıldı. Newton Fiziği

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Newton Fiziği

Newton fiziği, klasik fiziğin temellerini oluşturan bir fizik dalıdır ve hareket halindeki cisimlerin davranışlarını açıklar. Isaac Newton tarafından 17. yüzyılda geliştirilmiş olan bu fizik dalı, üç temel hareket yasasına dayanır:

  • Birinci Hareket Yasası (Eylemsizlik Yasası): Hareketsiz bir cisim, dış kuvvetler tarafından etki edilmedikçe hareketsiz kalır. Hareket eden bir cisim, dış kuvvetler tarafından etki edilmedikçe aynı hız ve aynı doğrultuda hareket etmeye devam eder.
  • İkinci Hareket Yasası (Hızlanma Yasası): Bir cisme uygulanan net kuvvet, cismin kütlesi ile ivmesinin çarpımına eşittir. (F=ma)
  • Üçüncü Hareket Yasası (Etki-Tepki Yasası): Her etkiye eşit ve zıt yönde bir tepki vardır.

Bu yasalar, günlük hayatta gözlemlediğimiz birçok hareketi açıklamak için kullanılabilir. Örneğin, bir arabaya fren yapıldığında, araca uygulanan sürtünme kuvveti, Newton'un ikinci hareket yasasına göre arabanın ivmesini azaltır ve araba yavaşlar. Newton fiziği, ayrıca kuvvet, hareket ve enerji arasındaki ilişkileri açıklar ve mekanik, akustik ve optik gibi diğer fizik dallarının temelini oluşturur.

Anahtar Kelimeler : Newton,FiziğiNewton,fiziği,,klasik,fiziğin,temellerini,oluşturan,bir,fizik,dalıdır,ve,hareket,halindeki,cisimlerin,davranışlarını,açıklar.,Isaac,Newton,tarafından,17.,yüzyılda,geliştiril..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar