Newtonsun Hareket Yasaları

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 26.03.2024 tarih ve 14:33 saatinde Fizik kategorisine yazıldı. Newtonsun Hareket Yasaları

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Newtonsun Hareket Yasaları

Newtonsun hareket yasaları, bir cismin hareketi ve üzerinde etki eden kuvvetler arasındaki ilişkiyi tanımlayan üç temel yasadır. Bu yasalar Isaac Newton tarafından 1687 yılında "Principia Mathematica" adlı eserde formüle edilmiştir.

**1. Newton Yasası (Eylemsizlik Yasası):** Bir cisim, üzerindeki net kuvvet sıfırsa hareketsiz kalır veya sabit bir hızla düz bir çizgide hareketine devam eder.

**2. Newton Yasası (Hareket Yasası):** Bir cisme etki eden net kuvvet, cismin kütlesi ile ivmesinin çarpımına eşittir (F = ma). Başka bir deyişle, bir cisme uygulanan kuvvet arttıkça ivmesi de artar; cismin kütlesi arttıkça ise ivmesi azalır.

**3. Newton Yasası (Eylem-Tepki Yasası):** Her eylem için, eşit büyüklükte ve zıt yönde bir tepki vardır. Başka bir deyişle, bir cisim başka bir cisme bir kuvvet uyguladığında, o cisim de ilk cisme eşit büyüklükte ve zıt yönde bir kuvvet uygular.

Newtonsun hareket yasaları, çok çeşitli fiziksel olayları açıklamak için kullanılan temel araçlardır. Örneğin, bir arabanın hareketini, bir uçağın uçuşunu, bir roketin fırlatılmasını anlamamıza yardımcı olurlar.

Anahtar Kelimeler : Newtonsun,Hareket,YasalarıNewtonsun,hareket,yasaları,,bir,cismin,hareketi,ve,üzerinde,etki,eden,kuvvetler,arasındaki,ilişkiyi,tanımlayan,üç,temel,yasadır.,Bu,yasalar,Isaac,Newton,tarafın..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar