Parçacık Fiziğinde SM (Standart Model) Higgs Bozonu

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 17.04.2024 tarih ve 13:44 saatinde Fizik kategorisine yazıldı. Parçacık Fiziğinde SM (Standart Model) Higgs Bozonu

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Parçacık Fiziğinde SM (Standart Model) Higgs Bozonu

Standart Model (SM), parçacık fiziğinde evrendeki bilinen temel kuvvetlerin ve temel parçacıkların etkileşimlerini tanımlayan bir kuramsal çerçevedir. SM, dört temel kuvveti (elektromanyetizma, zayıf kuvvet, güçlü kuvvet ve kütleçekimi) ve bunlarla ilişkili temel parçacıkları içerir. Temel parçacıklar, leptanlar, kuarklar, bozonlar ve Higgs bozonunu içerir.

Higgs bozonu, SM'de yer alan temel bir parçacıktır ve parçacıların kütle kazanmasından sorumlu olduğuna inanılmaktadır. 1964 yılında Peter Higgs, Robert Brout ve François Englert tarafından öngörüldü. Higgs bozonu, parçacıkların kütle kazanmasını açıklayan Higgs mekanizmasıyla ilişkilidir.

Higgs bozonunun keşfi, SM'nin en önemli başarılarından biridir. 4 Temmuz 2012'de Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN) Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) deneylerinde Higgs bozonuna benzer bir parçacığın varlığı doğrulandı. Bu keşif, SM'yi daha da doğruladı ve parçacık fiziğindeki en büyük gizemlerden birini çözdü.

Higgs bozonu, SM'nin tamamlanmasında önemli bir rol oynamıştır. Ancak SM hala eksiktir ve evrendeki karanlık madde ve karanlık enerji gibi bazı fenomenleri açıklayamaz. Higgs bozonunun keşfi, yeni fizik ve SM'nin ötesindeki teorileri araştırmak için bir adım taşı oldu.

Anahtar Kelimeler : Parçacık,Fiziğinde,SM,(Standart,Model),Higgs,BozonuStandart,Model,(SM),,parçacık,fiziğinde,evrendeki,bilinen,temel,kuvvetlerin,ve,temel,parçacıkların,etkileşimlerini,tanımlayan,bir,kuram..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar