Sera etkisi denildiğinde aklımıza ne gelir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 18.07.2020 tarih ve 02:11 saatinde Fizik kategorisine yazıldı. Sera etkisi denildiğinde aklımıza ne gelir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Güneşten gelen ışınların bir bölümü yeryüzü ve bulutlar yardımıyla geri yansıtılır. Atmosfer üstünde yer alan bazı gazlar ise bu ışınların bir kısmını soğurur. Bu soğurma sayesinde yeryüzünde yer edinen deniz ve okyanusların sıcaklıkları muayyen bir dengede kalırken donmaları engellenir.Atmosferde yer alan metan, karbondioksit ve su buharı yardımıyla güneş ışınları tutulur. Bu sayede hem su kaynakları bununla beraber Dünya ısınmış olur. Atmosferde oluşan bu duruma ise “sera etkisi” adı verilir. Ormanların yangınlar sebebiyle yok olması ve fosil yakıt kullanımı sonucunda sera gazı ( karbondioksit, su buharı ve metan ) miktarı artarak atmosfere yayılır. Artan bu sera gazlarının etkisiyle küresel ısınma adı verilen ve canlı hayatını büyük seviyede tehdit eden olay tetiklenmektedir.Güneş tarafınca gönderilen ışınların 0’u uzaya geri gönderilirken ’si atmosfer tarafından emilir. Emilen bu güneş ışıklarının nerede ise P’si kızılötesi ışınlar sayeinde yeryüzüne tamamen oluşur. Sanayi atıkları, tarım ilaçları kullanımı benzer biçimde sebepler hem hava kirliliğine neden olurken sera etkisine de artırarak Dünya’nın aşırı derecede ısınmasına sebep olur.Peki bu sera etkisinin düzgüsel değerlerde olmasının yararları nelerdir ?

Bu etki yardımıyla Dünya üzerinde canlı hayatı için lüzumlu olan sıcaklık yeryüzüne ulaşmaktadır.
Sera gazları adı verilen karbondioksit, metan gazı ve su buharı Dünya’nın üzerinde doğal bir örtü oluşturur.


Küresel ısınmaya da sebep olan sera etkisi ve gazlarının artmasının zararları nelerdir ?

Bir oldukça canlı yaşamını buzullar üstünde sürdü Sera tesirinin artmasıyla oluşan aşırı sıcaklık sebebiyle buzullar erir ve buna bağlı olarak okyanuslar yükselir.
Okyanusların yükselmesiyle kıyı kesimlerde bulunan toprak miktarı azalır.
Artan ısı sebebiyle bazı yerlerde su kaynakları azalarak kuraklık ve çölleşme meydana gelir.

Anahtar Kelimeler : Güneşten,gelen,ışınların,birbölümüyeryüzü,ve,bulutlaryardımıylageri,yansıtılır.,Atmosferüs..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar