Sigorta nedir? Nasıl çalışır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 11.06.2020 tarih ve 00:47 saatinde Fizik kategorisine yazıldı. Sigorta nedir? Nasıl çalışır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Sigorta nedir? Nasıl çalışır? 

 

Devreden geçen akım belli bir düzeyin üzerine çıktığı zaman tesisat için sorun yaratmaktadır. Bu gibi durumlarda elektrik devresini kendiliğinden açan bir elemana ihtiyaç olmaktadır. İşte bu noktada elektrik sigortası devreye girmektedir. Elektrik sigortası, devreden geçen akımın belli bir düzeyin üzerine çıkmasını önleyerek devreye bağlı elemanların ve devre alıcılarının zarar görmesini engeller. Ayrıca bu durumlar yüzünden meydana gelebilecek olan yangın ve kazaların da önüne geçerek koruma sağlayan açma elemanlarının geneli sigorta olarak adlandırılmaktadır.

 

Sigortalar devreye seri bir şekilde bağlanarak çok fazla akımın devreden geçmesini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca sigorta üzerinde belirtilen amper değerinden daha fazla akım geçmesi halinde devreyi açar.

 

Sigortalar güvenlik açısından oldukça önem taşımaktadır. Kullanım alanlarına göre çok fazla sayıda çeşitleri de bulunmaktadır.  Bu sebeple devreden geçecek olan maksimum akım değeri sigorta hassaslığında farklılıklar oluşmasına neden olarak sigortalarda kullanılan yapıların farklı şekillerde çeşitlere ayrılmasına yol açar.

 

Bu sigortaların üzerinde farklı sayılarda amper değerleri yer almaktadır. Bu amper değerleri sigortaların akım değerlerini gösterir. Eğer sigortanın üzerinde yazılı olan amper değerinden fazla bir akım devreye gelmiş ise sigortayı devreyi açarak akımın geçmesine engel olur. Bu anlamda sigortalar özellikle ev içi tesisat sisteminin önemli koruyucuları olma özelliğini taşırlar. Ayrıca yüksek elektrikle çalışan büyük işletmelerde de oluşabilecek kazaları önlemek açısından oldukça değerli elektrik sistemleridir.

Anahtar Kelimeler : Sigorta,nedir?,Nasıl,çalışır? Devreden,geçen,akım,belli,bir,düzeyin,üzerine,çıktığı,zaman,tesisat,için,sorun,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar