Taşıtlarda Kullanılan Aynaların Hepsi Aynı Özellikte Midir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 12.06.2020 tarih ve 21:41 saatinde Fizik kategorisine yazıldı. Taşıtlarda Kullanılan Aynaların Hepsi Aynı Özellikte Midir?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Taşıtlarda Kullanılan Aynaların Hepsi Aynı Özellikte Midir?

 

Üç tür ayna vardır. Bunlar düz ayna, çukur ayna ve tümsek aynadır. Tümsek aynanın bir diğer adı dış bükey aynadır. Genelde günümüzde kullanılmakta olan taşıtlarda tümsek aynalar kullanılmaktadır. Taşıtlarda kullanılan aynalar far aynaları, yan aynalar ve dikiz aynasıdır. Bu aynaların tamamı tümsek aynasıdır. Tümsek aynalarda yansıtma görevi kürenin dış yüzeyinde bulunur. Aynaya gönderilen paralel ise bir noktadan çıkıyormuşçasına dağılarak yansımaktadır. Bu noktaya da odak noktası adı verilmektedir. Tümsek aynanı görüntü özellikleri;

 

  • Bu aynalarda görüntü düzdür.
  • Aynada karşımıza çıkan görüntü gerçek halinden küçüktür.
  • Görüntü simetrik olmamakla birlikte sanaldır.
  • Cisim aynaya yaklaştığı zaman görüntüsünde büyüme olur, ancak cismin boyuna hiçbir zaman eşit olmaz.

 

Tümsek aynaların taşıtlarda kullanılmasının nedeni daha geniş alanlarını görebilmektir. Günümüzde kullanılan araçlarda yan ayna ve dikiz aynası olarak kullanılmaktadır. Çünkü trafikte geniş alanları görmek çok önemlidir ve hayatidir. Bu aynalar ayrıca;

 

  • Mağazalarda güvenliği sağlamak için güvenlik aynası olarak da kullanılır.
  • Araçlarda yapılan alt aramalarda güvenlik görevlileri tümsek aynalardan faydalanır.
  • Karayolunda önü kapalı olan keskin dönemeçlerde karşıdaki aracı görmek için kullanılır.

 

Tümsek ve çukur aynalara küresel ayna denmektedir. Tüm aynalarda yansıma kuralı geçerlidir. Küresel aynalarda yansıma dağınıktır. Ayrıca bu aynalarda görüntü simetrik olmaz. Tümsek aynaların özellikle de trafikte çok önemli bir yeri vardır.

Anahtar Kelimeler : Taşıtlarda,Kullanılan,Aynaların,Hepsi,Aynı,Özellikte,Midir? Üç,tür,ayna,vardır.,Bunlar,düz,ayna,,çukur,ayna,ve,tüm..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar