Geometride Açılar

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 26.02.2024 tarih ve 04:49 saatinde Geometri kategorisine yazıldı. Geometride Açılar

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Geometride Açılar

Geometride, açı iki doğru parçasının veya ışının ortak uç nokta etrafındaki dönüş miktarını ölçen bir ölçü birimidir. Açılar, dereceler, radyanlar veya gradyanlar cinsinden ölçülür. Derece, radyan ve gradyan, açı ölçüsünün üç farklı birimidir. Bir derece, bir dairenin 360 eşit parçasından biridir. Bir radyan, bir dairenin yarıçapının uzunluğunun dairenin çevresine oranıdır. Bir gradyan, bir açının 100 eşit parçasından biridir. Bir derece 60 dakika veya 3600 saniyeye eşittir. Bir radyan 57,2957795130823 dereceye veya 6366197,72368 rad/s'ye eşittir. Bir gradyan ise 0,9 dereceye veya 57,2957795130823 radyana eşittir.

Geometride Üçgenler

Geometride, üçgen üç kenarı ve üç köşesi olan bir çokgendir. Üçgenler, kenar uzunluklarına veya açılarına göre sınıflandırılırlar. Kenar uzunluklarına göre üçgenler eşkenar, ikizkenar ve çeşitkenar üçgenler olarak sınıflandırılırlar. Eşkenar üçgenin üç kenarı eşittir. İkizkenar üçgenin iki kenarı eşittir. Çeşitkenar üçgenin üç kenarı da farklıdır. Üçgenin iç açıları, iki açının toplamının 180 dereceye eşit olması gerektiği için her zaman 180 dereceye eşittir. Üçgenin dış açıları, bir dış açının değeri üçgenin karşı açısının iki katına eşit olduğu için her zaman 360 dereceye eşittir.

Geometride Dörtgenler

Geometride, dörtgen dört kenarı ve dört köşesi olan bir çokgendir. Dörtgenler, kenar uzunluklarına, açılarına veya köşegenlerine göre sınıflandırılırlar. Kenar uzunluklarına göre dörtgenler kare, dikdörtgen, eşkenar dörtgen ve çeşitkenar dörtgen olarak sınıflandırılırlar. Kare, her zaman bir eşkenar dörtgendir, ancak her eşkenar dörtgen bir kare değildir. Dikdörtgen, komşu kenarları birbirine dik olan bir dörtgendir. Dikdörtgenler, kareler de dahil olmak üzere, her zaman bir eşkenar dörtgendir. Eşkenar dörtgenin dört kenarı eşittir. Çeşitkenar dörtgenin dört kenarı da farklıdır. Köşegenlerine göre dörtgenler içbükey ve dışbükey dörtgenler olarak sınıflandırılırlar. İçbükey dörtgenin tüm iç açıları 180 dereceden küçüktür. Dışbükey dörtgenin en az bir iç açısı 180 dereceden büyüktür.

Geometride Çemberler

Geometride, çember tek bir noktadan eşit uzaklıkta bulunan noktaların geometrik yeridir. Çemberin merkezi, çemberi oluşturan noktaların hepsine eşit uzaklıkta bulunan noktadır. Çemberin yarıçapı, çemberin merkezinden çember üzerindeki herhangi bir noktaya olan uzaklıktır. Çemberin çapı, çemberin merkezinden geçen ve iki karşıt noktayı birleştiren doğru parçasının uzunluğudur. Çemberin alanı, çemberin yarıçapının karesi ile çemberin pii'si 3,14 olarak adlandırılır çarpımının sonucudur. Çemberin çevresi, çemberin çapının pi ile çarpımının sonucudur.

Anahtar Kelimeler : Geometride,AçılarGeometride,,açı,iki,doğru,parçasının,veya,ışının,ortak,uç,nokta,etrafındaki,dönüş,miktarını,ölçen,bir,ölçü,birimidir.,Açılar,,dereceler,,radyanlar,veya,gradyanlar,cinsind..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar