Geometride Çokgenlerin Çeşitleri

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 21.04.2024 tarih ve 19:57 saatinde Geometri kategorisine yazıldı. Geometride Çokgenlerin Çeşitleri

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Geometride Çokgenlerin Çeşitleri

Geometride, çokgenler en az üç düz kenarı ve köşesi olan düz şekillerdir. Çokgenler çeşitli şekil ve boyutlarda olabilir ve aşağıdaki kategorilere ayrılırlar:

  • Üçgenler: Üç kenarı ve üç köşesi olan çokgenlerdir. Eşkenar, ikizkenar ve dik açılı üçgenler gibi alt kategorilere ayrılırlar.
  • Dörtgenler: Dört kenarı ve dört köşesi olan çokgenlerdir. Karenin, dikdörtgenin ve paralelkenarın da dahil olduğu alt kategorilere ayrılırlar.
  • Beşgenler: Beş kenarı ve beş köşesi olan çokgenlerdir. Düzenli ve düzensiz beşgenler olarak alt kategorilere ayrılırlar.
  • Altıgenler: Altı kenarı ve altı köşesi olan çokgenlerdir. Düzenli altıgenler, bal peteği yapıları oluşturmak için doğada yaygın olarak bulunurlar.
  • Yedigenler: Yedi kenarı ve yedi köşesi olan çokgenlerdir. Yıldız şeklinde çokgen formları alarak güzel ve karmaşık şekiller oluşturabilirler.
  • Sekizgenler: Sekiz kenarı ve sekiz köşesi olan çokgenlerdir. Düzenli sekizgenler, mimari ve tasarımda sıklıkla simetri ve uyum sağlamak için kullanılır.
  • Dokuzgenler: Dokuz kenarı ve dokuz köşesi olan çokgenlerdir. Çokgen ailesinde görece daha az yaygındırlar.
  • Ongenler: On kenarı ve on köşesi olan çokgenlerdir. Düzenli ongenler, ongen şeklindeki tekerlekler ve dişliler gibi makinelerde pratik uygulamalara sahiptir.

Çokgenler, alan, çevre ve iç açıların toplamı gibi geometrik özelliklerle karakterize edilir. Ayrıca, uzunluk, açı ve alan ile ilgili teoremler ve formüller kullanılarak hesaplanabilirler. Çokgenler, mimari, mühendislik, tasarım ve diğer birçok disiplinde çok çeşitli uygulamalara sahiptir.

Anahtar Kelimeler : Geometride,Çokgenlerin,ÇeşitleriGeometride,,çokgenler,en,az,üç,düz,kenarı,ve,köşesi,olan,düz,şekillerdir.,Çokgenler,çeşitli,şekil,ve,boyutlarda,olabilir,ve,aşağıdaki,kategorilere,ayrılır..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar