Geometride Temel Çembersel İlişkiler

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 04.03.2024 tarih ve 20:14 saatinde Geometri kategorisine yazıldı. Geometride Temel Çembersel İlişkiler

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Geometride Temel Çembersel İlişkiler

Geometride çember, merkezinden eşit uzaklıkta olan noktaların kümesinden oluşan iki boyutlu bir şekildir. Çemberin birçok temel özelliği vardır ve bunlardan biri de çember çizgisi üzerindeki belirli noktalar arasındaki ilişkilerdir. Bu ilişkiler, çemberlerin inşası ve analizinde yaygın olarak kullanılır.

Merkez Açı

Merkez açı, çemberin merkezinde bulunan iki ışın arasındaki açıdır. Merkez açı, çember çizgisinin kestiği yayın ölçüsüyle orantılıdır. Yani, merkez açının derecesi büyüdükçe, kestiği yayın uzunluğu da artar.

Bir çemberde, tam bir dönüş 360°'dir ve buna karşılık gelen merkez açısı da 360°'dir. Yarım bir dönüş 180°'dir ve buna karşılık gelen merkez açısı da 180°'dir.

Çevresel Açı

Çevresel açı, çember çizgisi üzerinde bulunan iki kiriş arasında kalan açıdır. Bir çevresel açının ölçüsü, kestiği yayın ölçüsünün yarısıdır.

Çember üzerinde bulunan herhangi iki çevresel açının toplamı her zaman 180°'dir. Bu ilişkiye çevresel açıların karşılama özelliği denir.

Yarım Çap ve İn

Yarım çap, çemberin merkezinden herhangi bir noktasına çizilen bir doğru parçasıdır. Çemberin tüm yarım çapları birbirine eşittir.

İn, çember çizgisine dik olarak çizilen ve çemberin merkezinden geçmeyen bir doğru parçasıdır. İn, çember çizgisine sadece bir noktadan değebilir.

Bir in, değdiği noktadaki çembersel açıyı ikiye böler. Ayrıca, bir inin uzunluğu, çemberin merkezinden ina değdiği noktaya çizilen yarım çapın yarısı kadardır.

Kenar Çatı

Kenar çatısı, bir çemberin merkezinden geçen ve çember çizgisine dik açıyla çizilen bir doğru parçasıdır. Kenar çatısı, çemberi iki eşit parçaya böler.

Kenar çatısı, çember üzerinde bulunan herhangi iki noktayı birbirine bağlayan en kısa yoldur. Ayrıca, bir kenar çatısının uzunluğu, çemberin çapına eşittir.

Geometrideki bu temel çembersel ilişkiler, çemberlerin özelliklerini anlamak ve çeşitli problemleri çözmek için son derece önemlidir.

Anahtar Kelimeler : Geometride,Temel,Çembersel,İlişkilerGeometride,çember,,merkezinden,eşit,uzaklıkta,olan,noktaların,kümesinden,oluşan,iki,boyutlu,bir,şekildir.,Çemberin,birçok,temel,özelliği,vardır,ve,bun..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar