Geometrik Dönüşümler: Çevirme, Düzgün Çevirme, Yansıma ve Döndürme

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 18.03.2024 tarih ve 02:36 saatinde Geometri kategorisine yazıldı. Geometrik Dönüşümler: Çevirme, Düzgün Çevirme, Yansıma ve Döndürme

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Geometrik Dönüşümler: Çevirme, Düzgün Çevirme, Yansıma ve Döndürme

Geometrik dönüşümler, şekilleri yeni konumlara taşıyan dönüşümlerdir, ancak şeklin boyutunu ve şeklini değiştirmezler. Dört ana geometrik dönüşüm çevirme, düzgün çevirme, yansıma ve döndürmedir.

Çevirme

Çevirme, bir şekli düz bir çizgi boyunca sabit bir mesafe taşıma işlemidir. Çevirme vektörü olarak adlandırılan bir vektör, hareketin yönünü ve büyüklüğünü tanımlar. Çevirme, orijinal şeklin bir kopyasını oluşturur ve onu paralel bir konuma taşır.

Düzgün Çevirme

Düzgün çevirme, bir şekli bir nokta etrafında sabit bir açıyla döndüren bir dönüşümdür. Dönüş noktası olarak adlandırılan bir nokta, dönüşün merkezi olarak hareket eder. Dönüş açısı, şeklin hangi yönde ve ne kadar döndürüldüğünü belirtir. Düzgün çevirme, orijinal şeklin bir kopyasını oluşturur ve onu merkez noktaya göre döndürür.

Yansıma

Yansıma, bir şekli bir düz çizgi boyunca aynalar gibi döndüren bir dönüşümdür. Yansıma çizgisi olarak adlandırılan bir çizgi, yansımanın eksenini tanımlar. Yansıma, orijinal şeklin bir ayna görüntüsünü oluşturur ve onu yansıma çizgisine göre ters çevirir.

Döndürme

Döndürme, bir şekli bir nokta etrafında sabit bir açıyla döndüren bir dönüşümdür. Dönüş noktası olarak adlandırılan bir nokta, dönüşün merkezi olarak hareket eder. Dönüş açısı, şeklin hangi yönde ve ne kadar döndürüldüğünü belirtir. Döndürme, orijinal şeklin bir kopyasını oluşturur ve onu merkez noktaya göre döndürür.

Anahtar Kelimeler : Geometrik,Dönüşümler:,Çevirme,,Düzgün,Çevirme,,Yansıma,ve,DöndürmeGeometrik,dönüşümler,,şekilleri,yeni,konumlara,taşıyan,dönüşümlerdir,,ancak,şeklin,boyutunu,ve,şeklini,değiştirmezler.,D..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar