Geometrik Şekiller

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 26.03.2024 tarih ve 12:34 saatinde Geometri kategorisine yazıldı. Geometrik Şekiller

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Geometrik Şekiller

Geometri, şekil ve uzayın özelliklerini inceleyen bir matematik dalıdır. Geometrik şekiller, belirli sınırları, köşeleri ve kenarları olan iki boyutlu veya üç boyutlu nesnelerdir. İşte en yaygın geometrik şekillerden bazıları:

İki Boyutlu Şekiller

Üçgen

Üçgen, üç kenarı ve üç köşesi olan iki boyutlu bir şekildir. Kenarların uzunluklarına göre eşkenar (tüm kenarları eşit), ikizkenar (iki kenarı eşit) ve çeşitkenar (hiçbir kenarı eşit değil) üçgenler olarak sınıflandırılırlar.

Dörtgen

Dörtgen, dört kenarı ve dört köşesi olan iki boyutlu bir şekildir. Özel dörtgen türleri arasında kare (tüm kenarları eşit ve açıları 90 derece), dikdörtgen (karşıt kenarları paralel ve eşit ve açıları 90 derece) ve yamuk (sadece bir çift paralel kenarı olan) bulunur.

Daire

Daire, her noktası merkez olarak bilinen tek bir noktaya eşit uzaklıkta olan kapalı bir eğridir. Dairelerin belirgin bir açısı veya kenarı yoktur.

Üç Boyutlu Şekiller

Küp

Küp, altı kare yüzü olan üç boyutlu bir şekildir. Tüm kenarları eşittir ve açıları 90 derecedir.

Küboid

Küboid, altı dikdörtgen yüzü olan üç boyutlu bir şekildir. Kenar uzunlukları farklı olabilir ve açıları 90 derecedir.

Silindir

Silindir, iki dairesel tabanına dik olan paralel kenarlara sahip üç boyutlu bir şekildir. Tabanların yarıçapları ve silindirin yüksekliği aynıdır.

Koni

Koni, dairesel bir tabanı ve tabandaki her noktaya değen bir tepe noktası olan üç boyutlu bir şekildir. Tabanın yarıçapı ve koninin yüksekliği arasındaki oranı şeklin sivriliğini belirler.

Sfer

Sfer, her noktası merkeze eşit uzaklıkta olan üç boyutlu bir şekildir. Belirgin bir açısı veya kenarı yoktur.

Anahtar Kelimeler : Geometrik,ŞekillerGeometri,,şekil,ve,uzayın,özelliklerini,inceleyen,bir,matematik,dalıdır.,Geometrik,şekiller,,belirli,sınırları,,köşeleri,ve,kenarları,olan,iki,boyutlu,veya,üç,boyutlu,n..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar