Kapalı Eğrilerin Alanını Hesaplama

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 04.03.2024 tarih ve 03:37 saatinde Geometri kategorisine yazıldı. Kapalı Eğrilerin Alanını Hesaplama

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Kapalı Eğrilerin Alanını Hesaplama

Matematikte, kapalı bir eğri, bir başlangıç ve bitiş noktası olan ve kendi üzerinden geçmeyen bir eğridir. Kapalı eğrilerin alanını hesaplamak, geometri alanında önemli bir problemdir ve çeşitli uygulamalarda kullanılır. Bir kapalı eğrinin alanını bulmanın temel yöntemi, Green Teoremi kullanmaktır.

Green Teoremi: Let C, düzlemde parça parça pürüzsüz, kapalı bir eğri olsun ve D, C'nin sınırladığı bölge olsun. f ve g, D'de sürekli türevli iki fonksiyon olsun. O zaman:

$$\oint_C f dx + g dy = \iint_D (\frac{\partial g}{\partial x} - \frac{\partial f}{\partial y}) dx dy$$

Burada ∮C, C üzerindeki çizgi integralidir. Green Teoremi'ni kapalı bir eğrinin alanını hesaplamak için kullanmak için, f ve g'yi şu şekilde seçeriz:

$$f = x, \quad g = y$$

Bu seçimle, Green Teoremi'nin sağ tarafı aşağıdaki hale gelir:

$$\iint_D (\frac{\partial g}{\partial x} - \frac{\partial f}{\partial y}) dx dy = \iint_D (1 - 0) dx dy = \iint_D dx dy$$

Bu, kapalı eğrinin alanına eşittir. Bu nedenle, Green Teoremi kullanılarak bir kapalı eğrinin alanı şu şekilde hesaplanabilir:

$$\text{Alan} = \oint_C x dy - y dx$$

Green Teoremi'nin yanı sıra, kapalı eğrilerin alanını hesaplamak için vektör analizi ve kompleks analiz teknikleri de kullanılabilir. Ancak Green Teoremi, kapalı eğrilerin alanını hesaplamak için en sık kullanılan ve en genel yöntemdir.

Anahtar Kelimeler : Kapalı,Eğrilerin,Alanını,HesaplamaMatematikte,,kapalı,bir,eğri,,bir,başlangıç,ve,bitiş,noktası,olan,ve,kendi,üzerinden,geçmeyen,bir,eğridir.,Kapalı,eğrilerin,alanını,hesaplamak,,geometri..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar