Bir Garajdan Küresel Bir İmparatorluğa: Amazon'un Hikayesi

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 13.05.2024 tarih ve 16:41 saatinde Girişimcilik kategorisine yazıldı. Bir Garajdan Küresel Bir İmparatorluğa: Amazon'un Hikayesi

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Bir Garajdan Küresel Bir İmparatorluğa: Amazon'un Hikayesi

1994 yılında Jeff Bezos, Washington eyaletinin Bellevue kasabasında küçük bir garajda Amazon.com'u kurdu. İlk başta çevrimiçi bir kitapçı olarak çalıştı ve 200 milyondan fazla kitapla kısa sürede dünyanın en büyük kitapçısı haline geldi. Amazon daha sonra ürün yelpazesini elektronik ürünler, ev eşyaları ve giysiler gibi diğer ürün kategorilerini içerecek şekilde genişletti.

Bezos, müşteri memnuniyetine ve yeniliğe odaklandı. Amazon'un ücretsiz gönderim ve hızlı teslimat gibi hizmetleri sektörde yeni standartlar belirledi. Şirket ayrıca bulut bilişim (Amazon Web Services) ve yapay zeka (Alexa) gibi yeni teknolojilere de yatırım yaptı.

Amazon, sürekli büyüme ve genişleme yaşadı. 2017 yılında Whole Foods Market'i satın alarak bakkal sektörüne girdi. Şirket ayrıca eğlence endüstrisine de girdi ve Amazon Prime Video adlı bir yayın hizmeti başlattı.

Bugün Amazon, dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi ve en değerli şirketlerinden biridir. Şirket 1,6 milyon çalışana sahiptir ve 2022'de 514 milyar dolar gelir elde etmiştir. Amazon'un, e-ticaret, bulut bilişim ve yapay zeka alanındaki yenilikleri, iş ve toplumu şekillendirmeye devam etmektedir.

Anahtar Kelimeler : Bir,Garajdan,Küresel,Bir,İmparatorluğa:,Amazon'un,Hikayesi1994,yılında,Jeff,Bezos,,Washington,eyaletinin,Bellevue,kasabasında,küçük,bir,garajda,Amazon.com'u,kurdu.,İlk,başta,çevrimiçi,bi..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar