Amnezi nedeniyle başka bir kişi olmak mümkün müdür?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.12.2019 tarih ve 20:43 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Amnezi nedeniyle başka bir kişi olmak mümkün müdür?

makale içerik

Amnezi nedeniyle başka bir kişi olmak mümkün müdür?
Kısa Linki Kopyala

Chase Embrose, en sıradışı şeyin gerçekleştiği en sıradan genç: evinin çatısından düştü ve retrograd amnezi kazandı - sonbahardan önce başına gelen her şeyi unuttu.

Hepsi bu. Ve çok değişti. Chase, Gordon Corman'ın Yeniden Başlatma kitabında (bu makalenin sonunda bir parça bulunabilir) bir karakterdir, ancak başına gelenler gerçek hayatta insanlara olur. Psişenin tuhaflıklarını anlamaya ve amnezi nedeniyle başka bir kişi olmanın mümkün olup olmadığını anlamaya karar verdik.

Amnezi kısmi veya tam bir hafıza kaybıdır. Bir kişinin neyi unuttuğuna bağlı olarak, farklı türlere ayrılır - ondan fazla vardır. En yaygın olanı, amneziden önce gelen anıların tümü veya çoğu silindiğinde retrograddır. Chase Ambrose'un kendisi için kazandığı bu amnezi - hem annesini hem de babasını, en iyi arkadaşlarını ve bir futbol takımının kaptanı olarak ve okulunda zehirlediği herkesi unuttu.

İkincisi anterograd ve kongrad amnezi ile paylaşılıyor. Birincisi durumunda, kişi hastalıktan sonra ne olduğunu hatırlamaz, ancak daha önce ne olduğunu hatırlayabilir. Bu Chase'e olsaydı, yaralanmadan sonra sadece yakın geçmişi veya yakın gelecek planlarını unuturdu: kahvaltıda ne yiyordu, yarının kontrolünde hangi konuda. Konglomera amnezi ile başarısızlık sadece yaralanma süresi ile sınırlıdır - Chase çatıdan düştüğü an ve düşüşten kısa bir süre önce bunun öncesinde.

Hafıza kaybı nedenleri arasında, beyin (sakatlık, kahramanımız, beyin hastalığı, alkol veya uyuşturucu zehirlenmesi gibi) ve psikolojik, beyin yaralanma hafızasını desteklediğinde - ancak düşmeden önce tüm okulu korku içinde tutan Chase böyle bir yaralanma ile karşılaşmadı.

Psikolojik nedenlerle her şey açıktır - psikologlar ve psikanalistler bununla çalışır, hipnoz ve trans uygulamaları yardımcı olabilir. Bunlar "alabileceğiniz" anılardır, çoğu zaman çok zaman alır. Ancak organik nedenlerden kaynaklanan amnezi ile her şey belirsizdir.

Genellikle hafızayı yeniden kazanma şansı çok yüksektir. Bellek bozukluğunu provoke eden altta yatan hastalığın tedavisi (travmatik beyin yaralanmaları, tümörler, zihinsel bozukluklar ile) gerçekleştirilir ve belleği, konsantrasyonu artıran ve beyin beslenmesine katkıda bulunan ilaçlar reçete edilir. Ek olarak, hastaya vücuda gerekli tüm eser elementleri sağlamak için bir vitamin ve mineral kompleksi reçete edilir; psikoterapi seansları yapılır.

Bir kişi tüm anılarını kaybetse bile, bir kişinin temel nitelikleri hala korunur

Ancak birçoğu iki sorudan daha endişe ediyor:

  1. Amnezi simüle etmek mümkün mü?
  2. Onun yüzünden farklı biri olmak mümkün mü?

Psikiyatrist Anna Portnova, “Fonksiyonel amnezi hakkında konuşuyorsak, enstrümantal yöntemlerle (MRI, EEG, vb.) Teşhis edilemez” diye açıklıyor. “Bununla birlikte, belirgin semptomları var ve psikiyatrist, çocuğun öyle davranıp davranmadığını veya gerçekten bir akıl hastalığından muzdarip olup olmadığını anlayabilecektir.” Ancak bir kişi tüm anılarını kaybetse bile, bir kişinin temel nitelikleri hala korunur. Ancak beyne ciddi hasar vererek, bireysel kişilik özellikleri kaybolabilir. ”

“Sadece Alzheimer hastalığı gibi ciddi nörolojik hastalıklarda amneziye derin kişilik değişiklikleri eşlik ediyor,” diye adlandırılan bir laboratuvar çalışanı olan tıbbi psikolog kabul ediyor VB Shvyrkova Psikoloji Enstitüsü RAS Vsevolod Agarkov. Bununla birlikte, bu değişikliklerin ve amnezinin ana nedeni, beyin substratında sinir hücrelerinin ölümüne ve sinir bağlantılarının geri dönüşümsüz bozulmasına yol açan organik bir patolojik süreçtir.

Genelleştirilmiş dissosiyatif amnezi, bir kişi geçmişini unutunca, işleyişinde ciddi değişikliklere neden olabilir, bu yüzden onu daha önce tanıyan insanlar başka biriyle karşı karşıya oldukları izlenimini edinebilirler. ”

Chase Embrose ile olan tam olarak bu oldu - gerçekten farklı bir kişi oldu. Ama! Gerçekten hasta insanların aksine, adamımız daha iyi, daha nazik, daha dikkatli, daha akıllı ve daha yetenekli hale geldi. Ve sonunda, hayatını oluşturan her şeyi hatırlayarak, bilinçli olarak geçmişi terk etmeye ve yeni bir mutlu hayata devam etmeye karar verdi, bu kadar önemsiz bir şekilde alma şansı.

Amnezi nedeniyle başka bir kişi olmak mümkün müdür?

KİTABIN "YENİDEN BAŞLAT" 

Cooperman amnezim olduğunu söylüyor. Bir olaydan önce olan hiçbir şeyi hatırlamadığınızda şiddetli retrograd amnezi bir hastalıktır. Benim için böyle bir olay çatıdan bir uçuştu.

“Amnezinin ne olduğunu biliyorum,” diye cevap veriyorum doktora. “Ama bu öğrenilen kelimeyi nasıl hatırlıyorum ama kendi adımı unuttum?” Ailemi hatırlamıyorum? Çatıyı nasıl bulduğumu anlamıyorum?

“Çatı hakkında her şey basit,” diye karşılaşıyor adam; Hemen bana bunun ağabeyim olduğunu, adının Johnny olduğunu ve üniversiteden tatile geldiğini açıkladılar. "Odanda bir çatı penceresi var." Seni hatırladığım kadarıyla, çatıya tırmanmayı sevdin.

“Ve beni boynumu döndürebileceğim konusunda uyarmadılar mı?”

“Önce uyardım,” diyor annem. - Ve altı yaşına geldiğinde, hala düşmediğin için, şimdi kesinlikle düşmeyeceğine karar verdim. Çok sportifdin ...

Doktor, “Amnezi gizemli bir şey” diye devam ediyor. - Özellikle de, senin gibi, bir yaralanma sonucu gelmişse. Belirli bir beyin bölgesinin hangi hayati işlevlerden sorumlu olduğunu hala biliyoruz. Bazı hastalar uzun süreli hafızayı kaybederken, diğerleri - kısa süreli hafıza. Yine de diğerleri bilgileri uzun vadeden kısa vadeye aktarma yeteneğini kaybeder. Görünüşe göre sadece hafızanızdan kişiliğinizi ve hayatınızın olaylarını çatıdan düşmeden önce neyi sildiniz.

“Yani, çok şanslıydım,” sertçe sırıttı.

“Gülme,” diyor Dr. Cooperman. - Aslında, çok az şey hatırlamıyorsun. Serbestçe hareket etme, konuşma ve tuvalete gitme yeteneğini korudunuz. Her şeyi öğrenmekten hoşlanır mısın?

Orada olması gereken şey için cebinize girmek gibi, ama orada değil

Tuvalet hakkında - bu önemlidir. Bana dört gündür komada olduğum söylendi. Bunca zamandır tuvalete nasıl harcadığım bilinmiyor. Herkesin benim katılımım olmadan bir şekilde düzenlendiği açıktır. Tam olarak nasıl - muhtemelen bilmemeliyim.

Doktor monitörün okumalarını kontrol eder, tıbbi geçmişte bir şeyler yazar ve sonra bana dikkatle bakarak şöyle diyor:

“Gerçekten hiçbir şey hatırlamıyor musun?” Daha önce sana ne oldu?

Yine anılarımın yerini alan boşluğa dikkatle bakıyorum. Orada olması gereken bir şey için cebinize girmek gibi, ama orada değil. Sadece orada olmayan şey, anahtarlar değil, telefon değil, tüm hayatınız. Senin için anlaşılmaz, sinir bozucu ve korkutucu.

Beynimi tüm gücümle zorluyorum. Hadi, hadi! Sen sadece doğmadın. Hayatın bu aptal komadan önce her şeyle doluydu.

Ve sonra kafamda belirsiz bir görüntü ortaya çıkıyor. Belirsiz özelliklere dikkatle bakıyorum.

- Bir şey hatırladın mı? Johnny heyecanla soruyor.

Resim netleşiyor ve sonunda beyaz dantelli mavi elbiseli, muhtemelen dört yaşında küçük bir kızı ayırt ediyorum. Etrafında bir çeşit bahçe vardı - en azından biraz yeşillik.

“Evet, kızım ...” Resmi dökmemek için dikkatle söylüyorum.

- Bir kız mı? - Kuperman merakla anneme bakıyor. Chase'in bir kız arkadaşı var mı?

“Hayır, bildiğim kadarıyla,” diye cevaplıyor annem.

“Anlamıyorsun,” rahatsız oluyorum. - Kız çok küçük.

Bellek tamamen silinmez. Ona erişiminizi kaybettiniz. Ama anılar kesinlikle geri gelecek

- Helen? - anneye sorar.

İlk defa duyduğum isim bu.

- Helen kim?

“Babamızın kızı,” diye sordu Johnny. "Üvey kız kardeşimiz."

Baba. Kardeş. Bu kelimeler anılarla ilişkilendirilmelidir. Onları okşamaya çalışıyorum ama boşuna. Hafızam kara delik gibi. Muhtemelen her şeyle doludur, ancak hiçbir şey kaçamaz.

“O ve kız kardeşi yakın mı?” - diye soruyor Kuperman.

Annemin yüzü zaten çarpık.

- Bu gerçekleştikten hemen sonra, eski kocam bağırdı, her şey için suçlanacağımı söyledi ve neredeyse resepsiyon bölümünü yendi. Ama sonra, doktor, Chase komadayken, en az bir kez buraya geldiğini gördün mü? İşte böyle. Yani, erkek çocuklarımın babaları ve yeni ailesi ile neler olduğunu anlıyorsunuz.

“Ben Helen tanımıyorum,” diyorum, annem biter bitmez. "Hiç kimseyi tanımıyorum." Ve o kızın sarı saçlı, dantelli mavi bir elbise giymiş. Akıllı, bir kilisede veya bir ziyarette toplanmış gibi. Ama sadece onu hatırlıyorum ve başka bir şey yok.

“Bu kesinlikle Helen değil,” diyor anne güvenle. “Saçları annesininki gibi karanlık.”

- Doktor, deli miyim? Cooperman'a soruyorum.

“Böyle bir şey yok,” diye cevaplıyor. - Kızı hatırlarsan, o zaman hafıza tamamen silinmedi. Ona erişiminizi kaybettiniz. Anılar kesinlikle geri gelecek - hepsi değilse de, o zaman çok. Ve bu kız onlar için anahtarınız. Onun hakkında, onun kim olduğu ve onun hakkında neyin özel olduğu hakkında daha fazla düşünmeye çalışın, her şeyi unutmuş, onun hakkında hatırladınız.

GORDON CORMAN: YENİDEN BAŞLAT 

 

Gordon Corman: Yeniden başlatChase neden çatıya tırmandığını, nasıl ve neden düştüğünü hatırlamıyor. Sadece iyi bir gün, bir hastane odasında yabancılar arasında uyandı: anne, erkek kardeş, doktor - ve onlardan adının Chase Embrose olduğunu öğrendi. Hayatının on üç yıl boyunca başına gelen her şey dilini yalayan bir inek gibiydi. Şimdi ne tür bir insan olduğunu bulmalı. Sevdiği, arkadaş olduğu, başkalarının onunla nasıl ilişki kurduğu ... Ve burada en hoş keşfi beklemiyor: bazı okul çocukları için bir kahraman, süper başarılı bir futbol takımının kaptanı ve diğerleri için - cehennem şeytanı, nefret edilen bir işkenceci, vicdansız ve acımasız. Ama Chase Embrose'un kim olduğu gerçekten önemli mi? Şimdi kim olduğunu ve gelecekte kim olacağını anlamak çok daha önemlidir.

Kitap, Pink Zürafa tarafından Non / Fiction '' 2019'da yayınlanıyor.

Anahtar Kelimeler : Chase,Embrose,,en,sıradışı,şeyin,gerçekleştiği,en,sıradan,genç:,evinin,çatısından,düştü,ve,retrograd,amnezi,kazandı,-,sonbahardan,önce,başına,gelen,her,şeyi,unuttu.,

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar