Bir nergis ile ilişkide kendinizi nasıl korursunuz

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 02.01.2020 tarih ve 22:34 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Bir nergis ile ilişkide kendinizi nasıl korursunuz

makale içerik

Bir nergis ile ilişkide kendinizi nasıl korursunuz
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Narsistik travması olan bir kişi sadece acı çekmez, aynı zamanda etrafındaki başkalarına da zarar verir.

Hala böyle bir kişiyle ilişkide kalmaya karar verirseniz veya bir nedenden dolayı şu anda kesintiye uğratılamazsanız, kendinizi korumaya değer.

1. Nergis sizin için gerçekte kim olduğunuza karar vermeyin. “Gerçekten kim olduğuna sadece sen karar verebilirsin. Nergis, bizimle ilgili fikirlerini aşılamakta çok iyidir (genellikle en fena değil), ”diyor psikoterapist Shari Stains. Görünüşünüz, kişilik özellikleriniz, zihniniz veya başka bir şeyle ilgili olsun, bu kişinin size asıldığı “etiketleri” reddedin.

Kendinizi daha iyi tanımaya çalışın. Nergisler genellikle kusurlarını başkalarına yansıtır (tembellik, bencillik, para ya da başka bir şeyle baş edememe gibi) ve ortakları genellikle bu iddiaları iman üzerine alırlar. Onlara karşı koymak için, olumlu bir benlik saygısını korumak önemlidir.

2. Ona kendiniz üzerinde güç vermeyin. Başka bir kişinin kararlarınızdan, düşüncelerinizden ve duygularınızdan sorumlu olmasına izin vermeyin. Davranışı sizi korkutsa bile, korkmaya yenik düşmeyin. Shari Steins, “Hayatınızın efendisi olmak için kontrol ve yönetim girişimlerine karşı bir plan geliştirmek önemlidir” diye açıklıyor.

Güçlü ve bağımsız bir insan gibi hissetmek önemlidir. Gücünün altından çıkmanın tek yolunun kararlı olmak ve verim vermemek olduğunu unutmayın.

3. Kendinize karşı dürüst olun. Bir nergis ile yaşıyorsanız, bunu yapmak çok zordur, ancak yine de her şeyi sizin için en iyi olacak şekilde yapmaya çalışın. Ondan önce en iyi olanı düşünmeyin. “Şimdiye kadar, gereksinimleriniz ve gereksinimleriniz ilişkinizdeki ana gereksinimlerdi ve sizinki bile dikkate alınmadı. Bu sağlıksız kalıbı değiştirmek için sizin için en iyisini yapmaya başlayın, ”diyor Shari Steins.

Evet, kaçınılmaz olarak şiddetli dirençle karşılaşacaksınız - en kötüsüne hazırlıklı olun. Nergis tarafından yapılan zihinsel yaraları iyileştirmek ve daha sağlıklı ve daha müreffeh olmak için, kişinin sıkılık ve dayanıklılık göstermesi gerekecektir.

4. Maliyenizi paylaşın. Nergisler tüm harcamaları tamamen kontrol etme ya da tam tersine pervasızca para atma eğilimindedir. Her iki seçenek de size iyi gelmiyor. Bu nedenle, mali bilgilerinizi paylaşmak çok önemlidir. Sadece paranızdan sorumlu olacaksınız ve nergis partneriniz kendinizden sorumlu olacak. Eğer çalışmayan bir ev hanımıysanız, ayrı bir banka hesabı açın ve finansal açıdan bağımsız olmanın bir yolunu bulun.

Shari Stains, “Ailenin ana“ kazananı ”olmasanız bile, yine de gelir sahibi olma ve aile bütçesinin dağıtımına katılma hakkınız vardır.

5. Sizi dinlemek istemeyen biriyle konuşmaya çalışmayın. Nergis partneriniz sizinle konuşmayı durdurduysa, direncinin üstesinden gelmeye çalışmayın, işlerinize geçmek daha iyidir. Bir arkadaşını ara. Yürüyüşe çıkın. Çocuklarla oynayın.

“Sizi umursamayan bir kişinin dikkatini çekmek için zamanınızı ve enerjinizi boşa harcamayın. Sheri Stines'e “boş bir duvara vurmayı” durdurun. Eşinizin yaptığı gerçek bir alay konusu. Bununla ilgili duygularınızı bir şekilde ifade etmeniz gerekiyorsa, arkadaşlarınızla konuşun veya bir günlük tutun. Duygularınız için sağlıklı bir çıkış noktası bulun.

Bir nergis ile ilişkide kendinizi nasıl korursunuz

6. Kendinizi manipüle etmenize izin vermeyin. Manipülasyon tamamen açık olmayabilir. Bir partner size zorbalık yapabilir, görev veya suçluluk duygusuna baskı yapabilir. Bazı manipülatörler masumiyeti tasvir etmeyi sever; bu çok etkili bir stratejidir.

“Mağdur olmamak için öncelikle eşinizin en çok hangi manipülasyon yöntemlerini kullandığını düşünün, bunları yazılı olarak tanımlayın ve her zaman hatırlayın. Onun tuzağına düşmek üzere olduğunuzu düşünüyorsanız, kendinize kesin bir şekilde “dur” deyin. Mantrayı kendinize tekrarlayın: “Gözlemleyin, ancak katılmayın”, Shari Stynes'i önerir.

Zihinsel olarak kendinizi cesaretlendirin, size sürekli olarak teklif edilse bile, bu oyuna kesinlikle katılmak zorunda olmadığınızı hatırlatır. Hayır demeyi öğrenin. Sadece görmezden gel ve git.

7. Hayata sevin. Kimsenin sizi bu neşeden mahrum etmesine izin vermeyin. Nergislerin kendileri her zaman mutsuzdur ve etraflarına hoşnutsuzluk havası yayarlar. Bunu hatırlayın ve bu olumsuz etkiye yenilmemeye çalışın. Daima hayata minnettar olmak için nedenler arayın.

8. Kendinize odaklanın. Kendinizden başka kimseyi değiştiremezsiniz, bu yüzden denemeyin. Değerli hayatınızın bir dakikasını boşa harcamayın, birinin sizi daha iyi anlamasını sağlamaya çalışın, ciddiye alın, sizinle ilgilenin, sizi daha çok sevin, vb.

Böyle eşitsiz bir ilişkide kaçınılmaz olarak ortaya çıkan acı ve hayal kırıklığıyla başa çıkmayı öğrenmeliyiz. Evet, eşiniz sizi reddediyor, ancak asıl mesele kendinizi reddetmemeniz!

Nergis ile ilişkilerde sınırlar belirleyerek saldırganlığını kışkırtırsınız

9. Kendinizi savunmayın. Nergisler kendimizi savunmamızı sever. Zayıflıklarımızı tam olarak bilerek bize saldırıyorlar. Bahaneler yapmaya başladığınızı fark ederseniz, durun, derin bir nefes alın, kendinize yanlış bir şey yapmadığınızı hatırlatın ve kurallarına göre oynamayı reddedin.

Nergis seni suçluluk duyduğuna seviniyor. Kötü bir insan olduğuna inanıyor ve seni buna ikna etmeye çalışıyor. Tüm psişik enerjisini harcıyor, sizi kınayarak ve "kötü" niteliklerinizi analiz ediyor. Bu onun üstün hissetmesini sağlar. Bir ilişkiniz olduğu sürece bu devam edebilir. Bunu akılda tutarak, oyunlarını oynamayı kabul etmeyin.

10. Nergis davranışını taklit etmeyin. Size uygunsuz davranan bir kişinin daha kötü niteliklerin tezahürünü kışkırttığını hiç fark ettiniz mi? Gerçek şu ki, hepimiz bilinçsizce birbirimizin davranışlarını taklit ediyoruz.

Korkunç davranmaya, çığlık atmaya, azarlamaya ve eşinizi şiddetle eleştirmeye başladığınızda, bunun nedeni, bir ayna gibi, ruhunda meydana gelen kaosu yansıtmanızdır. Sen istemeden onun kopyası olursun. Bir insanın nihayetinde yakın iletişim kurduğu kişilere biraz benzemesi doğaldır.

Ancak bu eğilimin, eşinizin en kötü niteliklerini taklit etmeye başladığınız durumlara dikkat ederek yapılması gerekir. Nefret ettiğiniz nitelikleri göstermeye başladığınızı fark ederseniz - her şeyi eleştirme, intikam, öfke patlamaları, başkaları için hor görme, affedememe, vb., Onları bilinçli olarak bastırmak önemlidir.

Direnme yeteneğinizi geliştirmelisiniz. Bunun için ayna yansıması, izdüşümü ve iç içe geçmenin ne olduğunu anlamak önemlidir. Etrafımızdakileri davranışlarını taklit ederek “yansıtıyoruz”. İzdüşüm, nergis bize kendi niteliklerini aşıyor.

Biz de kendimiz bu niteliklere (iç içe geçme) sahip olduğumuza inanmaya başlıyoruz. Çoğu zaman, nergis ortakları, başkalarının duygularını ve davranış kalıplarını “emerek” empati geliştirmiştir.

11. Kararlı olun. Nergis ile ilişkilerde sınırlar belirleyerek saldırganlığını kışkırtırsınız. Kişisel hakaret olarak sınırlarınızı alacak. Bağımsızlığınızı koruma arzunuz kaçınılmaz sonuçlara neden olacaktır. Kendiniz için savaştığınızı unutmayın. Bu hoş olmayan sonuçlardan korkup kaçınarak, kişiliğinizi feda edersiniz. Bu kabul edilemez ve tehlikelidir.

“Nergis baskısına dayanmak için güçlü ve inatçı olmalısınız. Vazgeçmeyin ve kendinize inanmayı asla bırakmayın, ”diyor Shari Stains.

Anahtar Kelimeler : Narsistik,travması,olan,bir,kişi,sadece,acı,çekmez,,aynı,zamanda,etrafındaki,başkalarına,da,zarar,verir.

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar