Birlikte yaşam: Başlamadan önce 5 soru

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.12.2019 tarih ve 20:41 saatinde Hayat kategorisine yazıldı. Birlikte yaşam: Başlamadan önce 5 soru

makale içerik

Birlikte yaşam: Başlamadan önce 5 soru
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Birlikte yaşayacak sevgilileri hangi zorluklar bekliyor? Psikolog Janet Reibstein ve teknik direktör Susan Quilliam cevap verdi.

Birlikte yaşayacak sevgilileri hangi zorluklar bekliyor? Psikolog Janet Reibstein ve teknik direktör Susan Quilliam cevap verdi.

Küçük ev işleri konusunda anlaşmaya başlamadan önce: hangi banyo pastasını seçeceğiniz veya bir gala yemeği için hangi renkte olması gerektiği, daha küresel konular üzerinde anlaşmaya çalışın. Onları eşinizle önceden görüşmek daha iyidir, örneğin, ilk kez birlikte yaşamaya başlamanın zamanı geldiğini düşündüğünüzde.

İşte ilişkilerinde yeni bir aşamaya geçmeye karar veren çiftlerin en sık karşılaştığı beş zorluk. Psikologlar paketlemeye başlamadan önce bunun hakkında önceden konuşmanızı önerir.

1. İkiniz de evlilik hakkında ne hissediyorsunuz?

Bu, birlikte yaşamaya karar verenler için oldukça garip bir soru gibi görünebilir. Ama nedenleriniz aynı mı? Psikolog Janet Reibstein, “Her ortak için birlikte yaşamak farklı bir şey ifade edebilir” diye uyarıyor. - Bazıları için, bu düğünden önce doğal bir aşamadır. Ve birisi için bu, geleceğe yönelik planları olmayan bir ilişkide sadece bir adım. ”

Herkesin “nasıl yapılır” fikri vardır. Nasıl ödeme yapılır, yemek pişirilir, bulaşıklar, su çiçekleri nasıl yapılır ve bir yatak nasıl yapılır

Bu kararı neden verdiğinizi düşünün. Evlilik olasılığı ikinizi korkutmazsa - harika! Ancak soluk duygularınızı kurtarmak için bir araya gelmek istiyorsanız, tekrar düşünün, ancak onları kurtarmak gerekli mi?

2. Faturaları kim ödüyor ve bulaşıkları kim yapıyor

Para ve ev işi aile kavgalarının başlıca nedenlerinden ikisidir. Kendinize sorun: Ortak sorumlu mu, zor durumlarda nasıl davranacak? Janet Reibstein, “Evlilikte yaşamaya başladığımızda, ailemiz tarafından çocukluğumuzun derinliklerinde ortaya koyduğumuz davranış senaryoları ön plana çıkıyor” diye açıklıyor. - Ortağımızla sadece yaşam alanını değil, yaşamı da paylaştığımız açıktır. Herkesin nasıl yapılacağına dair kendi fikri olduğunu anlamak güzel olurdu. Nasıl ödeme yapılır, akşam yemekleri pişirilir, bulaşıklar, su çiçekleri yıkanır ve yatak yapılır. ”

İdeal olarak, sizin ve eşinizin bu durumu nasıl gördüğünüz arasında bir orta yol bulmanız gerekir. Bu gibi konularda hiçbir ideal yoktur ve “doğru” kavramları yoktur - her ikisine de uygun bir şema geliştirmeye çalışın. Ve en önemlisi, örneğin bir ortak vakumlarını sevmiyorsanız, onu sevmeyi bıraktığınızı düşünmemelisiniz. Bir düşünün, özellikle eşinize veya aynı şekilde (aldatılmış) beklentilerinize yönelik bir talebiniz var mı?

3. Anlaşmazlıklarınız nasıl sona eriyor?

Çiftlerin çatışmayı yaşama biçimleri ilişkilerini etkiler. Ancak, günlük yaşam ve para konularında olduğu gibi, “doğru” / “yanlış” kategorileri yoktur. Birçoğu bir araya geldikten sonra kavga etmeye başlar. Ama daha önce kapıları çarptıran küçük kavgalarınız veya büyük kavgalarınız olsa bile, şimdi her şey farklı olacak.

İlişki koçu Susan Quilliam, “Tartışma ve kavga şeklinizi değiştirmek zorundasınız” diyor. "En azından kapıyı yüksek sesle çarpacak başka yerin yok." Özellikle daire küçükse. ” Sadece tarzın değişmesi değil, aynı zamanda tartışmanın bir nedeni de olabilir. Örneğin, daha önce bir partnerin kronik gecikmesine gözlerini kapattıysanız, şimdi daha fazla tahriş etmeye başlayabilirler.

Janet Reibstein “Birlikte yaşamak iyi yönetim becerileri gerektirir” diyor. - Her zaman anlaşmazlıklarda sürekli ortaya çıkan konular olacaktır. Ve sadece bunu kabul etmeye ve bu zor görevin yaratıcı bir şekilde çözümüne hazır olan çiftlerin hayatta kalma şansı var. ”

Birlikte yaşam: Başlamadan önce 5 soru

4. Seks hayatlarımızı nasıl çeşitlendiriyoruz?

Çoğumuz ilişkilerin gelişmesiyle cinsiyetin değişeceğinden eminiz. Ancak neredeyse herkes tek bir şeyle birlikte yaşamayı bekler - birbirlerine olan ilginin tamamen azalması ve cinsiyetin rutine dönüşümü. “Elbette erişilemezlik ve kendiliğindenlik ateş seksine katkıda bulunuyor,” diyor Susan Quilliam. “Öte yandan, seksin zaman içinde iyileşip iyileşmeyeceği bize bağlı.”

Yenilik ve gizlilik eksikliğinden şikayet ediyoruz, ancak tüm partnerin erojen bölgelerinin benzersiz ve gizli bilgisinin, en çılgın arzularının, neyi sevdiğinin ve neyin oynayamayacağının rolünü unutuyoruz. Aynı zamanda, uzun bir yaşam birlikte her zaman cinsiyette yenilik anlamına gelmez ve bir ilişkinin ilk aylarında olduğu gibi sadece kendiliğinden bir arzu hayal edebilir ...

Birlikte yaşamanın zevk ve yeniliği ile benimsendiğimizde, genellikle tamamen kişisel alan ve zamanın önemini hafife alıyoruz

Susan Quilliam, “Arkadaşlık kendini sallamanın kanıtlanmış bir yoludur, ancak bana en az bir gün izin verirseniz ve yatakta deneyler yaparsanız çok daha fazla fayda elde edersiniz” diye özetliyor.

5. Yalnız kalmam gerekirse?

Susan Quilliam, “Aynı dairede birlikteyken fark ettiğiniz en büyük değişikliklerden biri, evde alıştığınız kişisel alanın tamamen olmamasıdır. Evet, kulağa bayat gelebilir. Ancak birlikte yaşamanın zevk ve yeniliği ile kucaklaştığımızda, genellikle tamamen kişisel alanın ve zamanın önemini hafife alıyoruz. Sadece birkaç ay sonra akut bir gizlilik eksikliği hissediyoruz.

Susan Quilliam, “Böyle zamanlarda kişi kendini suçlu hissetmeye başlar” diye devam ediyor. - Ve bazen bir partner için duygularının gücünü bile düşünüyor. Ancak kişisel alan arzusu genellikle tamamen farklı bir şey anlamına gelir. Dahası, bu tamamen doğal ve gerekli bir arzu. ”

Dairede oda paylaşma fırsatınız varsa, bu sorunu çözecektir. Örneğin, bir ofis yapmak ya da en azından kimin hangi odayı aldığını kabul etmek. Ancak bu mümkün değilse, ev dışında bir çözüm arayın. Fitness, dans, çizim kulübü ve meditasyon dersleri - inan bana, bazen ayrı ayrı zaman ayırmaya değer. Sonuçta, birbirimizi özlemek çok güzel olabilir.

Anahtar Kelimeler : Birlikte,yaşayacak,sevgilileri,hangi,zorluklar,bekliyor?,Psikolog,Janet,Reibstein,ve,teknik,direktör,Susan,Quilliam,cevap,verdi.

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar